Beställningsjobbet befriade musiken

Ekonomi.
I en miniserie på åtta avsnitt berättar Sydsvenskan historien om några av de senaste decenniernas största försäljningssuccéer och -floppar. Först ut är Sonys Walkman.

1979. Discoeran når sin absoluta höjdpunkt och Gloria Gaynor och Donna Summer regerar på de amerikanska topplistorna med hitsinglarna ”I will survive” respektive ”Hot stuff”.

Masaru Ibuka, hedersordförande för den japanska hemelektronikjätten Sony, var inte särskilt förtjust i disco. Däremot var han en passionerad operaälskare, men saknade en liten, bärbar bandspelare som han kunde ta med sig på sina många och långa flygresor.

Ibuka bad ingenjören Nobutoshi Kihara att konstruera en sådan bandspelare åt honom och 1978 var en färdig prototyp klar.

Sonys marknadsavdelning nappade direkt på den lilla bärbara bandspelaren och fick stöd av företagets grundare Akio Morita, som gav klartecken för massproduktion.

Ett problem med de första Walkman-prototyperna var den gigantiska storleken på hörlurarna i förhållande till bandspelaren. Som av en händelse hade en annan avdelning på Sony samtidigt tagit fram nya lättviktshörlurar som passade perfekt till Walkman.

Den 22 juni 1979 presenteras den allra första Walkmanen för världspressen i Sonys högkvarter utanför Tokyo. Den var blå och silverfärgad och hade modellnamnet TPS-L2. Redan den 1 juli det året fanns den i de japanska butikerna.

Sonys Walkman blev omedelbart en försäljningssuccé. I slutet av augusti 1979 hade Sony redan sålt ut hela sitt lager på drygt 30 000 exemplar. Totalt har Sony sålt cirka 385 miljoner Walkman i olika skepnader, från kassettbandspelare, cd-spelare och idag med flashminnen.

Idag, 30 år senare, lever fortfarande Walkmanen vidare i Sony Ericssons mobiler. Men nu har Apples Ipod tagit över som den ledande bärbara musikmaskinen. På bara åtta år har Apple sålt drygt 200 miljoner Ipod.

Författare: Niclas Ericson
Publicerad 31 juli 2009 14.57
Uppdaterad 31 juli 2009 14.57

Ekonomi
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu