Allt fler finansiärer börjar sätta värde på vilka samhällseffekter deras investeringar har, inte bara hur stor ekonomisk vinst de gör på sina investeringar. Det hävdade Kevin Jones, grundare av Social Capital Markets, när han i veckan gästade Malmö.
Ett tjugotal personer hade samlats i Mincs auditorium för att lyssna på hans beskrivningar av hur välgörenhet och mikrolånsprojekt ersätts med vad han kallar ”impact investing”, investeringar som i grunden har samma syfte som välgörenhetssatsningar men som görs på kommersiella villkor. Formen gör det enklare att mäta effekten av projekten jämfört med traditionella välgörenhetsprojekt, menade Kevin Jones.
– Det handlar om att flytta till en finansiellt hållbar modell, från filantropi till det bästa sättet att hjälpa fattiga människor: Att hjälpa dem bli ekonomiskt självförsörjande, förklarade han.
Projekt inom mobilitet, energi samt läkemedel och hälsa anses särskilt attraktiva för den här typen av investeringar.