Ska ro nya Triangeln i hamn

Ekonomi Lördag.
I en taxi fick hon samtalet. En vägg hade öppnats och visat sig drypa av fukt. På lördagsmorgonen ringde tv:s Rapport. Fuktskandalen på Annehem i Lund sparkade ut Ulrika Lindmark i offentligheten.

Efter diskussioner inom NCC-koncernen blev det Ulrika Lindmark som fick svara för att 150 nysålda villor var skadade och att 250 nyss inflyttade köpare kände sig lurade i sitt livs affär. Det var 2007 och Ulrika Lindmark var regionchef för NCC Boende sedan några år tillbaka. Tv-debuten hemma i trädgården blev en pärs, men värst var förstås köparnas ilska.

Nu leder Ulrika Lindmark koncernens bygge vid Triangeln i Malmö. Parkeringen bakom det gamla köpcentret ska fyllas med bostäder, kontor och butiker för ett hemligt antal miljarder. Om det går bra får hon en väl tilltagen bonus och ytterligare en stjärna i karriärboken.

Och om det går dåligt?

– NCC hugger inte huvudet av mig. Men är det jag som gjort fel får jag väl inget liknande förtroende igen, säger hon lugnt.

Ulrika Lindmark beskriver sig själv som en elefant, en långsam själ som inte blåser omkull så lätt. Hon tänker efter och analyserar även om tålamodet tryter och ilskan rinner till.

Som när en chaufför kom in på hennes första bygge och sa:

– Finns det kvinnor på bygget ska det faan i mig vá kaffe i bryggaren.

Det var 1984 och Ulrika Lindmark var 19 år. Sedan dess har hon både varit förvaltningschef och regionchef på NCC. I Triangelsatsningen är hon projektchef med ansvar för entreprenadverksamhet såväl som uthyrning.

Det är ännu inte klart i detalj hur kvarteret ska se ut. Medan schaktmaskinerna gräver upp S:t Johannesgatan för en ny garageinfart under markytan tar hon ställning i frågan om karusellportar eller slagportar i köpcentret. Hon diskuterar fastighetsindelning och leder jakten på nya hyresgäster i konkurrens med bland andra Emporia i Hyllie.

– Jag bara pratar och pratar och pratar, säger hon om sin dag.

Hennes filosofi som chef är att ha så lite verkstad som möjligt, att prata med människor och skapa engagemang istället för att arbeta själv i kontorsrummet.

Tidigare har hon lyckats driva igenom den påkostade renoveringen av Palladium i Malmö och det stora markavtalet i Limhamn, där Malmö kommun fick Kalkbrottet och NCC tog över siloområdet i norra Limhamn plus mark på Elinelund.

Dagen då avtalet firades med champagne, jordgubbar och efterföljande middag på Kramer ser hon som en av de roligaste i sitt arbetsliv.

Den första erfarenheten som ung arbetsledare på ett bygge, Billegården i Lund, fick henne att vilja plugga vidare igen. Hon utbildade sig till civilingenjör inom väg och vatten på LTH och fick jobb som förvaltare på NCC. När NCC under 1990-talet lade ner sin förvaltning av fastigheter fortsatte hon på NCC Boende och blev region­chef.

Ulrika Lindmarks bana tycks lika rak som hennes liv i övrigt. Gift med en kollega som hon träffade på utbildningen, två barn, hyreslägenhet på Vipeholm i Lund, fritidshus på Österlen. Inte ens några bekymmer under dagis­tiden trots karriären.

– Det jobbiga var när barnen var sjuka. Men då delade vi på dagen så att en av oss var hemma på förmiddagen och en på eftermiddagen.

På väggen i kontorsrummet hänger ungdomsbilder av farmor och farfar från Kågeröd, tillsammans med en färgglad badbild av familjen. Ulrika Lindmark som numera oftast syns i hjälm inför pressuppbåden är en vanlig vardag klädd i rosa sjal och matchande örhängen. NCC har just släppt ut ett meddelande om nya hyresgäster, men hon sitter lugnt med telefonen bredvid sig utan tecken på brådska.

Hur blir man så trygg och harmonisk?

Ulrika Lindmark tror att hon fått med sig mycket från barndomen. Hon är uppvuxen i ett radhusområde i norra Lund. Båda föräldrarna var lärare. Numera går hon på yoga och unnar sig ibland några dagar av eremitliv då hon går ensam på stranden med hunden.

– Jag lyssnar bättre på mig själv när jag inte har andra människor omkring mig.

På sin lediga tid är hon långt från byggvärlden.

– Jag har en hel del intressen som betraktas som kvinnliga. Jag lagar mat, bakar, syr och stickar. Jag har aldrig varit någon pojkflicka.

Hon gick teknisk linje i gymnasiet och valde bygginriktning tredje året därför att hon alltid älskat hus. Om sina egna barn säger hon:

– Det viktiga är att de vill någonting. Jag har alltid uppmuntrat dem till att ta rätt på vad de själva vill.

Nu gäller det för Ulrika Lindmark att uppbåda sin starka vilja till att få ihop Triangelkomplexet. Citytunnelstationen som ska dra kunder ser tom ut mitt på dagen. Och trots tidigare uttalanden om att Triangeln inte ska bli platsen för de stora kedjorna var det Dressmann och Lindex som skrev på de första kontrakten.

– De tar de stora ytorna, förklarar Ulrika Lindmark, men säger samtidigt att det inte känns tryggt att teckna avtal med små privatföretag så långt i förväg.

Hyran är hemlig liksom priserna på de kommande bostadsrätterna. År 2014 ska alltsammans vara klart. Projektchefen tror att någon får ge sig i den stora konkurrensen om kunderna, men att det inte blir Triangeln. Hon tycker att uthyrningen gått bra så här långt.

Ulrika Lindmark

Vem inspirerar dig? Min man och mina barn som ställer så många kritiska frågor.

Senast lästa bok? Sigrid Combüchens Spill.

Om du var osynlig? Då skulle jag vilja vara med mina barn i vardagliga situationer.

Om dygnet hade 30 timmar? Då skulle jag göra mer av det jag redan gör, jobba, läsa böcker, laga mat och baka.

Smartaste vardagsprylen? Hushållsassistenten. Jag bakar så mycket bröd, jag är för kräsen för att köpa.

Personer i nätverket

Sture Lindmark, min man och bästa arbetskamrat.

Cecilia Önnevik på Peab som jag haft kontakt med i många sammanhang och även arbetat med en tid.

Mikael Lundström på NAI Svefa, min tidigare chef på NCC och vän till familjen.

Lennart Olsson, advokat hos Wistrands som varit vid min sida i många affärer, till exempel i avtalet med Heidelberg Cement.

Ulrika Lindmark i siffror

19 år gammal blev hon arbetsledare på ett bygge för första gången.

27 år har hon jobbat på NCC.

13 musikinstrument har familjen hemma.

2 barn, nu 15 och 19 år gamla.

2013 invigs första delen av nybygget vid Triangeln.

26 läsare har reagerat på denna artikel.

46% är glada"

26% är likgiltiga"

19% är nyfikna

7% är arga


Hur reagerar du på "Ska ro nya Triangeln i hamn"?

Författare: Britt-Marie Bergström
Publicerad 13 juni 2011 10.15
Uppdaterad 13 juni 2011 10.15

Ekonomi Lördag
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu