Annons:
fredag 24 maj 2013
Annons:

Flera skånskor bland Sveriges mäktigaste

Ekonomi.
Tidningen Veckans affärer presenterade ikväll sin årliga lista över de 125 mäktigaste affärskvinnorna i Sverige. Sydsvenskan har pratat könskvotering med några skånska kvinnor på listan.
Annons:

Över hälften av Sveriges mäktigaste affärskvinnor är för könskvotering till svenska bolags styrelser. Det visar en undersökning som tidningen Veckans Affärer genomfört bland kvinnor som finns eller har funnits på listan. Andelen som är för kvotering är 52 procent – en markant ökning sedan förra året då bara 32 procent av kvinnorna på listan var för en reglering.

Idag är knappt var femte styrelseledamot i Sverige kvinna.

Ingrid Jönsson, chef för SEB region syd, är i grunden emot kvotering men håller ändå dörren på glänt.
– Kompetens, attityd och engagemang ska vara avgörande för en styrelsepost, inte kön. Tyvärr ser det ut som om denna grundval eventuellt måste kompletteras för att utvecklingen ska gå snabbare.

Gull-Britt Jonasson, vd och ägare till Finja Betong AB, säger tvärt nej till kvotering medan Karin Jarl-Månsson, vd för EON Värme, formulerar det som att det snarare är dags att sluta kvotera männen och släppa in kvinnorna i styrelserna.

Veckans Affärer presenterade också årets Anders-index som visar att fyra (4) av 254 företag som är noterade på Stockholmsbörsen har en kvinna på vd-stolen. I resten av företagen basar en man. Faktum är att det är mer än tre gånger lättare för en man som heter Anders att bli vd för ett börsnoterat företag än det är för en kvinna med valfritt förnamn.

Grabbig jargong, osynliggörande, lilla gumman-syndrom och starka manliga nätverk är några av svårigheterna kvinnorna i Veckans Affärers enkät själva tar upp som hinder för chefskarriären. Många kvinnliga ledare arbetar dessutom i stabsfunktioner medan de högsta cheferna vanligen rekryteras från den operativa verksamheten.

Den här bilden ställer dock inte alla upp på. Ingrid Jönsson tycker absolut inte att hon stött på några könshinder i sin karriär. Och Gull-Britt Jonasson tycker till och med att hon haft fördel av att vara kvinna i vissa sammanhang.
– I de fall jag haft något bra att komma med har det uppmärksammats mer, säger hon.

Men Karin Jarl-Månsson bekräftar delvis bilden som målas upp i undersökningen.
– Jag har saknat kvinnliga förebilder i min bransch och ibland har jag saknat fullt tillträde till de manliga informella nätverken, säger hon.

Relaterade artiklar
Annons:
Annons:

Författare: Anna Norén
Publicerad 9 mars 2010 09.11
Uppdaterad 9 mars 2010 09.11

Annons:
Ekonomi
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Toppnyheterna just nu