Framtidens konsument blandar vilt

Ekonomi.
Morgondagens konsumenter hoppar mellan olika värderingar och beteenden, från att handla dyra premiumvaror till extrapriser och från att baka surdegsbröd till att handla färdighackad lök.

Det menar Elin Åström Rudberg, trendanalytiker på Nine som tecknar fem olika konsumenttrender som lever parallellt.

För att veta vad som slår måste man också veta hur konsumenterna tänker och nu är de ovanligt oberäkneliga.

Elin Åström Rudberg, hennes kolleger på Nine och ett internationellt nätverk spanar in i framtiden och hjälper företag att skapa morgondagens förpackning, varumärke med mera.

Dagens konsumentbeteende beskrivs ibland som en kamelpuckel - konsumenterna väljer ömsom det dyraste och ömsom det billigaste, medan mellanskiktet har blivit mindre intressant.

Elin Åström Rudberg känner igen beteendet, men hon tror inte att mellanskiktet är på väg bort - dock kommer det troligen att få mindre utrymme.

- Konsumenterna vill att det ska finnas bra varor, men det betyder inte att man alltid väljer dem - tid och situation påverkar valet.

Hon beskriver det som konsumentens dividualisering till skillnad från individualisering. Som konsument består du av olika delar som helt enkelt agerar olika.

- Ena dagen visar du på facebook att du har tid att baka, nästa dag köper du färdiglagat. Många ägnar sig åt extremerna när det gäller konsumtion idag, säger Elin Åström Rudberg.

FEM KONSUMENTTRENDER ENLIGT ELIN ÅSTRÖM RUDBERG

Tidskonsumenten - huvudsyftet är att köpa eller frigöra tid. Att just den hemlevererade matkassen blev årets julkapp är ett tecken i tiden.

* Fler förberedda produkter på matbutikernas hyllor med färdighackad lök som en ögonbrynshöjare.

* Ännu mer som levereras till hemmet. Det amerikanska blöjföretaget såldes för nästan fyra miljarder kronor till Amazon. Dess motto är: Vi levererar allt - utom babyn.

* I USA har fler tidningstitlar på temat - Gör det enklare rönt stora framgångar. Ready Made och Real Simple är två exempel.

* Ikea som säljer monteringshjälp till sina egna platta möbelpaket.

* Mataffären Kockhaus i Berlin som skyltar med recept och maten som behövs till på samma ställe.

Vision: Personlig assistent 2.0, en virtuell hjälp att välja bredband- el- eller pensionslösning. Kanske sitter han eller hon på andra sidan jordklotet.

Situationskonsumenten - dagens konsumenter hoppar mellan olika värderingar och beteenden och då gäller det för företaget att anpassa sig.

* Tuggummiförpackningar som är gjorda för att passa i bilen.

* Take-away-förpackningar som är olika om maten ska ätas på picknick eller hemma.

* Facebook, twitter och andra sociala medier som leder till situationsanpassad konstakt.

Vision: Möjlighet att via mobilen shoppa direkt från reklamtavlor som står uppställda där man väntar på buss, tåg eller tunnelbana. Tesco i England har gjort försök.

Genvägskonsumenten - vi vill ha en bättre version av oss själva utan att anstränga oss så mycket. En konsumtion där vi gärna låter oss luras.

* Tuggummit som lovar skönhet, energi och bättre mental kapacitet.

* Krämen som lovar att minska omfånget med tre centimeter.

* Kokosvattnet som lova både att hålla kroppen i rätt temperatur, hjälpa den bekämpa virus som orsakar influensa och balansera ph:t och minska risken för cancer.

Vision: mer av samma.

Kollektivkonsumenten - rekommendations- och recensionstrenden håller i sig.

* Gruopon och liknande erbjudande som ger medlemmarna fördelar - så kallad crowd shopping.

* unbound.co.uk som ger skribenter möjlighet att visa sina alster för läsarna. Gillar tillräckligt många det får skribenten möjlighet att ge ut sin bok.

* The Peoples supermarket i centrala London som drivs av medlemmarna kooperativet som också är de som får handla.

Vision: Konsumenten styr grupperbjudandena genom att vara den som drar igång: jag vill köpa x för högst y kronor. Fler som vill som jag? När ett företag ser att det finns tillräckligt många kunder kan det slå till och erbjuda varan eller tjänsten till kundgruppen.

Resurseffektiva konsumenten - ägandet och engångs är inte längre framtiden. Nu ska till exempel förpackningar ha mer än ett liv.

* Bostadsbytandet i semestertider ökar, man behöver inte äga sin sommarstuga.

* Blocket, Tradera och andra former av andrahandsförsäljning som loppis ökar sin omsättning.

* Ebay har tagit fram en förpackning som ska tåla att användas minst fem gånger. i lådan kan var och en skriva en lite berättelse om vad dem använt den till.

* Skoföpackningen som blir en påse att ha till shopping.

* Lantmännens restdejting - skriv in vad du har i kylskåpet och få förslag på mat och hitta någon att äta den med.

Vision: material som krymper eller försvinner i takt med att förpackningen töms. Erbjudanden som "köp tre betala för två" ersätts av "köp en nu och få en till senare" för att inte vi ska bära hem mer än vad vi behöver.

Relaterade artiklar

Författare: Lotta Satz
Publicerad 8 januari 2012 14.16
Uppdaterad 8 januari 2012 14.16

Ekonomi
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu