Tidigare i vår öppnade Aktivitetshuset på Norra Grängesbergsgatan i Malmö. Här träffas personer med olika former av missbruksproblem för att fika, prata, pyssla eller fixa gamla möbler.
Inför öppnandet saknades möblemang till lokalerna och budgeten var ansträngd. Därför blev verksamhetschefen Thomas Mellstrand glad när han förstod att företaget Fourcycle skulle kunna hjälpa dem helt gratis.
– Vi fick inte bara stolar, bord och soffor till våra egna lokaler, även Beijers hus, ett boende för missbrukande män har fått möbler, säger han.
Inne i ett förrådsrum på Aktivitetshuset står rader av speglar, tavlor och andra mindre ting. Flera av sakerna är reserverade, på dem sitter post-it-lappar med namn och avhämtningsdatum.
Rasmus Sandberg, projektledare för Fourcycle i Malmö förklarar företagets affärsidé.
– Vår policy är att vi skänker till stiftelser, organisationer och ideella föreningar utan vinstdrivande mål. De skickar in en önskelista till oss vad de behöver och sedan matchar vi det mot vad andra vill bli av med.
Vad händer om ni stöter på värdefull konst eller antikviteter?
– I så fall lämnar vi det vidare till auktionsverk för försäljning. Vi skänker ju inte bara, vi säljer ju också åt kunderna.
Fourcycle å sin sida tjänar sina pengar på att ta ut en procentsats på den besparing som kunden kan göra.
– Vi brukar kunna sälja en del grejor men sedan återstår bara att skänka resten.
Henrik Olsson, hotelldirektör på Scandic S:t Jörgen i Malmö är glad att de numera lite omoderna möblerna kunde få nya hem.
– De tog allt som var löst i rummen, det var inget större fel på möblerna, snarare hade de en inredningsstil som inte höll längre, säger han.
Om inte Fourcycle erbjudit sig att ta hand om dem, hade möblerna sannolikt hamnat i en container på återvinningsgården.
– Samarbetet med Fourcycle var något som vårt huvudkontor hade fattat beslut om, och jag tror att det var ett slags test, säger han.
När företaget SBC behövde bli av med ett antal stolar och bord såg Fourcycle till att de hamnade i ett nytt uppehållsrum på Johannesskolan.
– Johannesskolan skulle öppna ett kafé på skolan men hade inga stolar. Då kändes det fint att kunna fixa det, och det blev verkligen bra, säger Rasmus Sandberg.
Augustenborgskolan, Bris, Friends är andra exempel på skolor eller organisationer som fått möbler genom företaget.
Det enda mottagaren förbinder sig att göra, är att skicka ett tackbrev till givaren när allt är på plats.
Fourcycle skickar också en resultatrapport när projektet avslutats. Här beskrivs projektets ekonomi och volym, återvunna resurser och vilka återanvändarna är.
Fourcycle nominerades förra året till Årets Gröna Kapitalist av tidningen Veckans Affärer.