Jättar ger miljarder för OS-ringarna

Ekonomi.
Coca-Cola, McDonalds, Visa och Samsung – fyra av de totalt tolv multinationella företag som tillsammans betalat närmare 900 miljoner dollar, motsvarande 5,5 miljarder kronor, för att sponsra OS i Turin 2006 och Peking 2008.

Det är drygt 30 procent mer än vad företagen betalade för att använda OS-ringarna i sin marknadsföring under spelen i Salt Lake City 2002 och Aten 2004.

Normalt betalar sponsorerna för två OS i rad. Men det finns företag som tecknar mer långsikta sponsringsavtal. Coca-Cola har exempelvis skrivit avtal med Internationella olympiska kommittén, IOK, om att sponsra spelen till och med 2020.

Men det är tv-rättigheterna som står för de verkligt stora intäkterna för IOK och värdlandet.

Exempelvis amerikanska tv-bolaget NBC har betalat 5,7 miljarder dollar, cirka 35 miljarder kronor, för sändningsrättigheterna för varje OS åren 2000–2012.

Intäkterna från sändningsrättigheterna för Peking OS spås uppgå till totalt 10 miljarder kronor, varav 49 procent hamnar hos de kinesiska arrangörerna medan 51 procent går till olika IOK-organisationer.

För värdländerna har OS hittills varit en lönsam affär. Enligt IOK har samtliga OS sedan 1976 (då vinterspelen hölls i österrikiska Innsbruck och sommarspelen i kanadensiska Montreal) gått med vinst.

Överlägset lönsammast hittills är sommarspelen i Los Angeles 1984 med en vinst på 224 miljoner dollar, motsvarande 1,4 miljarder kronor. Som jämförelse gav 2004 års OS i grekiska Aten en vinst på 7 miljoner euro, cirka 66 miljoner kronor.

Sommarspelen i Peking väntas ge en vinst på motsvarande 18 miljoner kronor, enligt de kinesiska arrangörerna. Pengarna ska gå till olika ungdomssatsningar i landet.

Författare: Niclas Ericson
Publicerad 7 augusti 2008 00.22
Uppdaterad 7 augusti 2008 00.22

Ekonomi
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu