Lätt att bli bedragen med check

Ekonomi.
– Jag vill direkt avråda folk för att göra utlandsaffärer där betalningen sker med check.
Den varningen utfärdar Jesper Berggren, presschef hos Föreningssparbanken.

Bakgrunden är att flera checkbedrägerier inträffat i kölvattnet på den ökande internethandeln.

– Folk som skickar betalning per check måste du vara misstänksam mot. Kan du inte få din betalning direkt överförd till ditt eget konto kan du med hjälp av din bank se till att det sker en säker överföring så att du vet att du fått betalt, säger Jesper Berggren.

Så här kan det gå till:

Den som betalar för varan skickar en check på kanske dubbla summan mot det överenskomna priset. När du ska ställa det hela tillrätta blir du uppmanad av köparen att reglera felet genom att överföra mellanskillnaden. När du väl ska lösa ut checken du fått för köpet visar det sig att den saknar täckning och inte går att spåra.

Enligt Jesper Berggren är det här en bedrägeriform som främst visat sig vanlig i Storbritannien och Irland.

– En check är ju bara en namnteckning på ett papper, större trygghet än vad som finns i namnteckningen har du egentligen inte, säger Jesper Berggren.

Relaterade artiklar

Författare: Niklas Holm
Publicerad 11 december 2005 16.36
Uppdaterad 11 december 2005 23.30

Ekonomi
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu