Malmöbolag bakom bluff med influensafaktura

Ekonomi.
Falska fakturor på vaccin mot svininfluensa har skickats till ett stort antal svenska företag. Spåren leder till ett mäklarföretag i Malmö. Men ägaren hävdar att hans bolag och bankgironummer kapats.

MALMÖ. Fakturan på 2 296 kronor plus moms på 574 kronor avser "AH1N1 Pandemic Geletinus”. Avsändaren av fakturorna är Svenska hälsoinstitutet, med en uppgiven adress i Västra Frölunda.

Janos Faddi på Sydhandel och Event AB i Kävlinge, är en av de företagare som fått fakturan.
– Det står att det avser produkter som redan levererats. Men någon kontakt med oss har de aldrig tagit. De har dessutom tagit med moms på fakturan, det har jag inte sett på bluffakturor förut, säger Janos Faddi.

En annan av de många företagare som kontaktat Sydsvenskan är lika upprörd han.
– Jag har fått bluffakturor förut, men att utnyttja svininfluensan är nytt och lågt, säger han.

Betalningstiden är kort - tio dagar. Längst ner i liten stil står det att fakturan avser ett erbjudande.

Organisationsnumret leder dock till ett bolag med adress i västgötska Skara - men med ett telefonnummer till Malmöområdet. Telefonnumret och det bankgironummer som inbetalningen ska göras till, tillhör ett företag med uppgiven adress i Malmö. Bolaget är dock registrerat i Surte.

Bolagets ägare är en fastighetsmäklare, som även sysslar med bolagsöverlåtelser.
– Jag vet vilka som skickat ut fakturorna. De skulle ta över mitt företag, som varit i overksamt i sex år. Men de har missat att ändra i bolagsregistret. Det innebär att de inte heller har kunnat ändra bankgirot. Så om någon betalar fakturan så hamnar pengarna på mitt konto. Jag kommer givetvis att skicka tillbaka alla, säger mäklaren till Sydsvenskan.

Han har suttit i telefon hela dagen och svarat på arga samtal från mottagare av bluffakturorna, som lätt kunnat spåras till hans bolag. Han förstår företagarnas ilska, men tycker vissa går över gränsen.
– Min dotter blev mordhotad. En engelsman sa att hon inte skulle överleva julen.

Mäklaren uppger att han under dagen polisanmält bluffmakarna, som han träffat en gång. Polisen har fått namnen.
– Männen skulle starta en firma för import och export, och hade brått. Jag tänkte att då kan jag passa på att sälja mitt eget vilande bolag. Jag var väl lite naiv.

Branschorganisationen Svensk Handel har fått rekordmånga samtal om fakturorna. Säkerhetschefen Dick Malmlund tycker det är bedrövligt att svininfluensan utnyttjas.
– Detta är stort. Vi har fått in 700 klagomål på en dag. Tidigare var den största bluffen på vår lista ett bolag som dragit på sig lika många under ett halvår.

Dick Malmlund är tveksam till uppgiften att det skulle handla om ett kapat bolag.
– Den förklaringen har jag hört förr. Bland annat vid en fakturabluff med ett bolag i Halmstad för några år sedan. Men det återbetalades aldrig några pengar.

Fler artiklar om Svininfluensan

Författare: Petter Birgersson, Björn Sjö
Publicerad 16 december 2009 15.01
Uppdaterad 16 december 2009 15.01

Taggar
Ekonomi
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu