Sydsvenskan följde med miljöinspektören Anna Löfström på ett tillsynsbesök i Malmö.
Ftalater är ett mjukgörande medel som används i vissa plaster. En del ftalater har så stor påverkan, de kan bland annat ge fosterskador, att halten inte får överstiga 0,1 procent i leksaker.
Butikerna måste försäkra sig om att det inte finns några förbjudna ämnen i leksakerna de säljer. Tillverkare och importör har samma ansvar, så ingen kan skylla ifrån sig.
– Kunskapen måste finnas i butiken där kunden gör sitt val. Det är ofta ett problem i de stora kedjorna där kunskapen är centraliserad, säger Anna Löfström som har kemistbakgrund.
Malmö, Göteborg och Stockholm gör nu gemensam sak för att få bort farliga leksaker. I alla tre städer är kommunens miljöinspektörer ute och vänder och vrider på leksaksutbudet.
Ett tillsynsbesök handlar både om en kontroll av det faktiska utbudet och av hur butiken hanterar sin kontroll av leksakerna och den kunskap som finns om varornas innehåll.
Denna dag träffar Anna Löfström Roland Nilsson som är ställföreträdande butikschef på Clas Ohlson på Triangeln. Hans specialitet är egentligen personalfrågor, men han försöker svara på de frågor Anna Löfström har.
Men precis som i flera andra kedjor ligger inköps- och miljöansvaret på huvudkontoret, och i många fall får han hänvisa till kollegerna i Insjön i Dalarna. När de anställda får frågor om innehåll av kunderna kan de antingen titta på den produktinformation som ligger på butikens intranät eller ringa kundtjänst centralt.
– Vi försöker få svar med en gång, men ibland måste vi återkomma till kunden, förklarar Roland Nilsson.
I butikshyllorna har Anna Löfström svårt att hitta något som kan innehålla ftalater, valet blir till slut en babydocka som ska skickas på analys för att ta reda på dess kemiska innehåll.
– I mjukgjorda plastleksaker kan det finnas ftalater, men det är svårt för en vanlig konsument att veta vad som är mjukgjort eller inte.
En färggrann leksaksvattenkanna som är mjuk i ”kroppen” får godkänt när Anna Löfström ser förkortningen LDPE, Low Density Polyethylene, präglat i botten.
– Det är en plast utan kända miljörisker som används i förpackningar, förklarar hon.
I de tre miljöförvaltningarnas tillsyn denna gång ingår också elektroniska leksaker. Anna Löfström väljer en leksakstelefon för små barn.
Här är det förekomsten av tungmetaller som kadmium, kvicksilver och krom som inspektörerna vill veta mer om.
– Det finns stränga regler för leksaker som tillverkas och säljs inom EU, importerade från andra länder måste också följa dessa regler, Men det är inte alltid att det sker.
Anna Löfströms bästa tips till konsumenter är att följa med i debatten och fråga i butiken så fort det är något de undrar över.
– Jag hade också satsat på nya plastleksaker, reglerna ändras hela tiden och leksakerna blir bättre. Förr fanns det också mer tungmetaller i färger så väldigt färgglada gamla träleksaker hade jag undvikit.