– Det är inte acceptabelt att bara vänta, säger han.
Skandalen i London, då referensräntan Libor manipulerades, har allvarligt skadat förtroendet för bankerna.
– Jag blev otroligt upprörd när jag fick höra talas om skandalen. Det är som om väderstationer skulle bluffa om hur kallt och varmt det är för att locka till sig turister när man rapporterar in vädret. Bankerna har haft ett samhällsansvar som man svikit, säger Pehr Wissén, adjungerad professor i finansiell ekonomi vid Handelshögskolan i Stockholm.
En bank, Barclays, har redan fått böter på motsvarande drygt tre miljarder kronor. Nu hotas de sexton globala banker som tros vara inblandade i härvan av stämningar på mångmiljardbelopp, från företag, städer och hushåll som anser sig ha blivit lurade, uppger Svenska Dagbladet.
Även Sverige kan ha drabbats tror Socialdemokraternas skatteutredare Leif Pagrotsky.
– Svenska verksamheter använder Libor-räntan i olika sammanhang och det går inte att veta om man har förlorat på det, men det är mycket sannolikt, säger Pagrotsky.
Han menar att det till och med kan bli fråga om skadestånd.
– Det är inte acceptabelt att man bara väntar på vad EU och engelska myndigheter kommer fram till. Om det är så att vi har förlorat pengar ska vi ha pengarna tillbaka och dessutom skadestånd.
Liborskandalen påverkar förtroendet för hela banksystemet, anser SEB:s vd Annika Falkengren.
– Man blir förtvivlad som bankchef, säger hon till SvD.
Men hon kan inte gå i god för att något liknande inte skett i Sverige.