LUND. Per Nilsson är hockeytränaren som åkt skridskor sen barnsben hemma i Luleå. Dagarna fylls av träning av såväl A-laget som de minsta femåringarna i hockeyklubben Lund Giants.
– Jag bor i princip här i ishallen. I veckorna tränar jag och på helgerna är det oftast match. Att åka skridskor är det bästa som finns, säger Per Nilsson.
Ett par nya skrids
kor behöver inte kosta en förmögenhet, men kvalitet är att rekommendera om man vill åka bekvämt, menar han. Själv har Per Nilsson skridskor som kostar 4 000 kronor men i handeln finns billigare alternativ som är fullt dugliga om man bara åker på fritiden.
– Idag är många skridskor tyvärr alltför hårda vilket ger dålig passform. Vissa modeller går att värma i ugnen en kvart innan man ska åka, då anpassar sig skridskon bättre efter foten. Jag rekommenderar att köpa skridskor hos en specialaffär istället för hos de stora kedjorna. Då får du skridskor som sitter som de ska, säger Per Nilsson.
Ju dyrare skridskorna är desto bättre passform.
– Som vuxen kan du använda dina skridskor i flera år om du vårdar dem rätt. Skölj av skenan med varmt vatten och torka av den med torr trasa när du använt skridskorna. Tänk på att skydda skenan och använd alltid skridskoskydd utanför isen.
Per Nilsson
slipar skridskor på löpande band i ishallen i Lund. Om du märker att du inte har full kontroll på åkningen kan det vara dags för slipning, menar han. Skridskoslipning utförs i de flesta ishallar men även hos cykelhandlare och hos de stora sportkedjorna.
– Jag rekommenderar nyslipade skridskor, då halkar du inte lika lätt i sidled. Som fritidsåkare räcker det att du slipar dina skridskor en gång om året. Gör det gärna när du plockar fram dem inför säsongen.
Det är dags att köp
a nya skridskor när skenan börjar ligga ojämnt på isen och skridskon känns instabil.
– Skridskor kan slipas hundra gånger, men ofta tar skon slut tidigare. Skenan går även att byta ut separat.
På Stadium har vintersäsongens försäljning gått bra. Det kalla vädret har lockat många familjer att investera i nya skridskor.
– Vi har sålt mycket hockeyskridskor i år. Modeller med spännen istället för snörning säljer bättre till barn. Om man är nybörjare bör man satsa på ett par som inte sitter för hårt runt vristen, säger Gustaf Bergqvist, säljare på Stadium.
Det vanligaste misstaget som många föräldrar gör är att köpa för stora skridskor till sina barn. Det kan vara frestande att köpa skridskor som barnen kan växa i men då får de oftare svårare att lära sig åka. Det ska finnas fritt utrymme i skon, men mer än 1,5 centimeter är inte att rekommendera för skridskor.
– Är skridskorna för stora blir det svårare att snöra åt skridskon ordentligt och passformen blir dålig. Det är viktigt att inte köpa för små skridskor heller då blodtillförseln hindras och fötterna lättare blir kalla, säger Gustaf Bergqvist.