Regeringen varnar för recession

Ekonomi.
Regeringen skriver ner tillväxtprognoserna för Sverige. Finansminister Anders Borg presenterar två scenarier: I bästa fall kan Sverige klara 2009 med en tillväxt på 0,1 procent. Men i värsta fall kan det bli en negativ tillväxt på 1,2 procent.

STOCKHOLM. Regeringen skriver ner tillväxtprognoserna för Sverige. Finansminister Anders Borg presenterar två scenarier: I bästa fall kan Sverige klara 2009 med en tillväxt på 0,1 procent. Men i värsta fall kan det bli en negativ tillväxt på 1,2 procent.

Den globala finanskrisen är den värsta sedan depressionen och läget på de svenska finansmarknaderna de svåraste sedan 1990-talskrisen, konstaterar Borg vid en pressträff.

I samband med höstbudgeten räknade regeringen med att BNP skulle växa med 1,5 procent i år, 1,3 procent 2009, 3,1 procent 2010 och 3,5 procent 2011.

Nu räknar Borg – oavsett scenario – med ett lyft 2010 till 2,0 alternativt 1,4 procents tillväxt.

Han konstaterar att vi har en mycket kraftig ökning av varsel i Sverige som i antal inte har setts sedan 1990-talskrisen.

Något av de alternativ som diskuteras inom regeringen för att rädda fordonsindustrin kommer att tas upp i budgetbeslutet en bit in i december, enligt Borg.

– Det är tydligt att det finns särskilda bekymmer i den branschen som vi måste lyssna av, säger han.

Han räknar med att arbetslösheten stiger till 7,0 procent, alternativt 7,8 procent, 2009 för att därefter ytterligare öka till 7,7, alternativt 9,2 procent, 2010.

Borg tror också att Riksbanken i år sänker sin viktigaste styrränta, reporäntan, ytterligare till 3,50 procent. Nästa år sänks räntan till 2,25–2,75 procent för att därefter bottna på 2,00–2,25 procent. År 2010 höjs räntan till 2,75 procent, enligt prognosen.

Socialdemokraternas talesman i ekonomisk-politiska frågor är fortsatt kritisk till finansminister Anders Borg.

– Han börjar nu backa från sina bedömningar men han backar ju inte från sin politik. Det krävs snabba insatser nu för att vi inte ska få en massarbetslöshet, men Anders Borg begär att riksdagen ska rösta igenom en budget som är helt passé, säger Östros till TT.

Borg konstaterar att inflationen har toppat och inflationsförväntningarna sjunker. Borg och finansmarknadsminister Mats Odell ska senare i veckan träffa ledningarna för de svenska storbankerna. Mötet syftar till att föra diskussionen vidare om varför inte fler banker ansluter sig till garantiprogrammet.

Konjunkturinstitutet (KI) har sedan i somras stegvis skrivit ner sina prognoser över den svenska ekonomin. Enligt den senaste prognosen från slutet av oktober räknar KI med en negativ tillväxt nästa år och en kraftig ökning av arbetslösheten som ligger ganska nära regeringens mest optimistiska bedömningar.

– Men jag tror att vi kommer att behöva skriva ner våra prognoser fram till mitten av december då vi presenterar årets sista konjunkturrapport, säger KI-chefen Mats Dillén.

LO:s chefsekonom Dan Andersson är nyss hemkommen från USA:

– Jag har varit där i fyra dagar och lyssnat på sju chefsekonomer. Det är becksvart det närmaste året. Det är förvånansvärt nu hur fort både den amerikanska ekonomin och den svenska rasar rakt ned.

Fler artiklar om Finanskrisen

Författare: TT
Publicerad 17 november 2008 14.45
Uppdaterad 17 november 2008 14.45

Ekonomi
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu