STOCKHOLM. Riskkapitalbolagen Altor och Bure Equity köper verksamheten i Carnegie av Riksgälden, enligt ett pressmeddelande.
För Carnegie Investment Bank, ett av de två dotterbolag som förstatligats, betalar köparna 1 402 miljoner kronor. Därutöver kan en tilläggsköpeskilling på minst 250 miljoner kronor komma att utbetalas.
För det andra dotterbolaget, Max Matthiessen, får Riksgälden totalt 500 miljoner kronor.
Riksgälden gör bedömningen att de sammanlagda inkomsterna från försäljningen av Carnegie och Max Matthiessen över tid kommer att täcka det stödlån som Carnegie fick i november 2008 samt Riksgäldens kostnader.
”Det är en bra affär för staten, bolagen och köparen”, skriver riksgäldsdirektör Bo Lundgren i en kommentar.
”Den säkrar bolagens verksamhet och gör att skattebetalarna sannolikt går skadeslösa ur affären”, skriver han.
Om Riksgälden inte får ersättning för sitt engagemang ska Altor och Bure ge kompensation om de säljer vidare banken med vinst inom 15 år, skriver Riksgälden.
Försäljningarna väntas vara slutförda inom tre månader.
”Vi har arbetat med Carnegie i många år och alltid varit imponerade av verksamhetens styrka och de anställdas kompetens. Altor och Bure ser den här transaktionen som en möjlighet att skapa en plattform för Carnegie att återta och ytterligare stärka sin position som den ledande oberoende investmentbanken i Norden”, säger Altors vd Harald Mix i ett pressmeddelande.
Carnegie köps av ett holdingbolag som ägs till 65 procent av Altor och till 35 procent av Bure. Avsikten är att ”en bred grupp av befattningshavare” ska bli delägare i Carnegie.
Även Max Matthiessen kommer att köpas via ett holdingbolag där ägandet är fördelat på samma sätt.
”Altor och Bure representerar långsiktigt ägande och det är vår övertygelse att vi, tillsammans med ledningen, kommer att kunna bidra till att ytterligare stärka Max Matthiessens enastående marknadsposition”, säger Patrik Tigerschiöld, styrelseordförande i Bure.
Den 24 oktober förra året uppdagades att Carnegie hade en enskild osäker fordran på en miljard kronor. Tre dagar senare fick Carnegie ett nödlån av Riksbanken på samma summa. Den 28 oktober utökades Riksbankens kredit till maximalt fem miljarder kronor.
Den 10 november drog Finansinspektionen tillbaka Carnegies banktillstånd och staten tog via Riksgälden över bolaget.
Den 19 december utsågs konkursförvaltaren Rolf Åbjörnsson av den extra bolagsstämman till ny styrelseordförande i Carnegie.
Fyra dagar senare utsågs Roland Bengtsson till tillförordnad vd för Carnegie och aktien avnoterades från börsen. Storägarna Böös & Enblad sålde sina aktier och förlorade hundratals miljoner kronor.