Skandias ordförande avgår

Ekonomi.
Skandias styrelse har efter kontakter med några av storägarna beslutat kalla till en extra bolagsstämma i januari. Skandias styrelseordförande Bengt Braun avgår med omedelbar verkan. Till ny ordförande har styrelsen utsett Björn Björnsson.
STOCKHOLM. "Därigenom har Skandias ägare möjlighet att utse den styrelse och de revisorer de anser vara bäst skickade för det fortsatta arbetet framåt", skriver Skandia.
Den nuvarande styrelsen sitter, förutom Bengt Braun, kvar fram till den extra bolagsstämman.
Bengt Braun, som utsågs på bolagsstämman i våras då Lars-Eric Petersson fick sparken blev väldigt upprörd när han fick ta del av advokat Otto Rydbecks rapport.
- Styrelsen har blivit vilseförd av den förra ledningen. Styrelsen har fattat ett beslut och sedan har ledningen i flera fall gjort något annat.
Braun anser att Skandias revisorer inte skött sitt jobb.
- Revisionsfunktionen har fallerat. Antingen genom att inte upptäcka fel eller att inte rapportera till styrelsen.
Den nytillträdde styrelseordföranden Björn Björnsson är född 1946 och har en pol mag examen.

Enligt Skandias presentation av honom bedriver han konsultverksamhet inom det finansiella området. Han är styrelseledamot i bland annat Bure Equity AB, Billerud AB, JM AB och Öhman Kapitalförvaltning AB.
Enligt årsredovisningen har han 10 000 aktier i Skandia.
Skandiastyrelsen har beslutat att förstärka internrevisionen och rekommenderat nomineringskommittén att externrevisionen nyupphandlas.
Advokat Otto Rydbecks rapport kommer att överlämnas till Revisorsnämnden för prövning av revisorernas ansvar.

I rapporten sägs att de tidigare Skandiacheferna kan ha gjort sig skyldiga till brott.
"Det konstateras att arbetet för styrelse och revisorer har försvårats av det faktum att ett litet antal personer i Skandias högsta ledning, vilka nu samtliga lämnat Skandia, har uppträtt djupt oetiskt och eventuellt till och med brottsligt".
Skandias styrelse har beslutat att kräva skadestånd av de tidigare Skandiacheferna Lars-Eric Petersson, Ulf Spång och Ola Ramstedt.
Styrelsen har också beslutat att formellt avskeda Lars-Eric Petersson och Ulf Spång. Det innebär att avtalen i samband med deras avgång från Skandia hävs, och att utbetalningarna av uppsägningslön och avgångsvederlag stoppas.

Skandia ska utreda i vilka fall återkrav kan riktas mot personer som fått pengar genom olika incitamentsprogram, och tagit emot dem trots att de känt till att betalningarna varit obehöriga.
Utredningsrapporten ska också överlämnas till åklagarmyndigheten. De omständigheter som upptäckts kring renoveringen av lägenheter för Lars-Eric Petersson, Ulf Spång och Ola Ramstedt med anhöriga har sedan tidigare lämnats till åklagare.

Skandia kommer också att pröva möjligheterna att kräva skadestånd för misskötsel av styrelsearbetet i Skandia Liv, i första hand av förre styrelseordföranden Jan Carendi.
Relaterade artiklar

Författare:
Publicerad 31 december 2011 02.32
Uppdaterad 29 april 2005 13.07

Ekonomi
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu