Starkt uppsving i byggbranschen ger skånska jobb

Ekonomi.
Kraftigt ökade investeringar i nya bostadshus i Skåne gör att efterfrågan på byggarbetare stiger snabbt.

Finanskrisen gjorde att många flerbostadsprojekt sköts på framtiden. Det märktes på byggnadsinvesteringarna i bostadssektorn i Skåne förra året, som föll med 10 procent till under 4,5 miljarder kronor. Nu har marknaden repat mod. Marknaden kommer nästa år att öka till 6 miljarder kronor, enligt BI. Något som ger fler jobb i sektorn.

– Vi ser en ökad efterfrågan på arbetskraft. Den svenska kommer inte att räcka till. Vi kommer att få se mer inslag av utländska företag, säger Mats Håkansson, chef för BI i Malmö.

Främst handlar det om polska företag, men även nordtyska, som anlitas.

– Så länge det är konkurrens på lika villkor är det positivt. Många av våra större medlemsföretag anlitar dessutom underentreprenörer som kommer utifrån.

Marknaden i Skåne är ojämnt fördelad.

– Det är västra Skåne från Helsingborg, över Malmö, Lund och ner över Trelleborg som står för 80 procent av bostadsbyggandet i regionen.

Det är flerbostadsbyggandet som ökar tydligast, medan utvecklingen för villabyggande inte är lika positiv. Investeringarna i övriga lokaler kommer att minska under de närmaste två åren. Det samma gäller större infrastrukturinvesteringar, som sjunker något efter att Citytunneln står färdig.

Det slår dock inte så hårt mot sysselsättningen i särskilt hög grad.

– Bostadsbyggandet är det som kräver mest arbetskraft. Mycket av Citytunneln gjordes med utländska resurser, det påverkar inte den lokala arbetsmarknaden så mycket, säger Mats Håkansson.

Den nya oron i världsekonomin är inget som sätter avtryck i byggföretagens syn på den närmaste framtiden.

– Vår prognos sträcker sig till och med 2011. På längre sikt är den inte, säger Mats Håkansson.

66 läsare har reagerat på denna artikel.

81% är glada"

1% är likgiltiga"

7% är nyfikna

9% är arga


Hur reagerar du på "Starkt uppsving i byggbranschen ger skånska jobb"?

Författare: Petter Birgersson
Publicerad 1 juli 2010 23.31
Uppdaterad 1 juli 2010 23.31

Ekonomi
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu