MALMÖ. Medarbetare som inte vill flytta med till Dalsland kommer att sägas upp på grund av arbetsbrist. Camilla Jonsson, chef för Sydsvenskans digitala medier, räknar inte med att det blir någon rusning till de nya jobben. Själv slutar hon på Sydsvenskan i samband med förändringen och räknar med att flytta tillbaka till Stockholm.
Christer Månsson är vd för medieklustret Media Evolution med bas i Malmö. Han beklagar beslutet att flytta tjänsterna från Sydsvenskan till Bink.
– Sydsvenskans medarbetare har varit väldigt tongivande i både konferenser och rundabordssamtal där den geografiska närheten är viktig, men också som potentiell kund för många företag. Så visst blir det tuffare när de flyttar, även om vi inte står och faller med det. Vi är ju vana vid att jobba med andra företag utanför regionen, till exempel Google. Så vi får väl jobba upp relationerna med Bonnier i Dalsland också, säger Christer Månsson.
Sydsvenskans nya styrelseordförande Gunilla Herlitz hänvisar till Bonniers vd Jonas Bonnier för en kommentar till beslutet, men han är på resande fot i USA och har inte gått att nå.