Annons:
onsdag 19 juni 2013
Annons:

Thomas Frostberg: Svårt att köpa kultur

Ekonomi.
Företagskultur och strategi, två magiska ord som tillsammans skulle rama in gårdagens näringslivsdag i Malmö. I praktiken kom det mest att handla om företagskultur och hur denna kan vårdas och utvecklas i växande företag.
Annons:

Några utvalda talare bjöd på inspirerande framgångsexempel från sina företag, bland andra Lisa Lindström från designbyrån Doberman. Men det saknades ett exempel på vad som kan hända när företagskulturen styr verksamheten ner i diket.

Jag tänker exempelvis på The Phone House som häromveckan granskades i programmet "Säljsekten" i SVT:s Dokument inifrån. I efterhand har bolagets vd Daniel Lindholm försökt krångla sig ur situationen genom att hävda att "de händelser och det språk som visades i programmet är exempel på en ledarskapsstil och en säljkultur som jag kraftigt tar avstånd ifrån".

Problemet är att en negativ företagskultur inte uppstår av sig själv, utan i det tomrum som finns när ledningen struntar i frågor om etik, moral och ansvarstagande - byggstenarna som lägger grunden till en god företagskultur där medarbetarna känner sig betydelsefulla.

Det finns inte heller någon "quick fix" att köpa in från pr-konsulter när grundorsaken är att ledningen, som i fallet med The Phone House, inte har velat se eller förstå problemet.

Företagsledningen har alltså ansvaret för att skapa en bra företagskultur, men kulturen måste byggas från golvet och tillsammans med medarbetarna för att vara äkta. Annars är risken stor att de röstar med fötterna och söker sig till arbetsgivare där verkligheten stämmer bättre överens med de vackra orden i platsannonser och interna etikdokument.

Annons:
Annons:

Författare: Thomas Frostberg
Publicerad 1 mars 2011 12.38
Uppdaterad 1 mars 2011 12.38

Annons:
Ekonomi
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

S som i Sommar

Sverige. "Snacket på Sydsvenskan" tar semester.

Snacket: Inför bröllopet

Kultur & Nöjen. Podcast "Snacket på Sydsvenskan"

Snacket på Sydsvenskan: Förorten

Poddradio.

Toppnyheterna just nu