Svenska påtryckningar gav resultat

Thomas Frostberg.
Det märkliga med Doles agerande i Bananaskonflikten är inte själva stämningen, utan den plötsliga och oväntade kovändningen på torsdagen.

Från svensk horisont har det varit svårt att förstå hur ett företag kan stämma en filmare för en kritisk dokumentär. Risken för medialt bakslag är uppenbart när den juridiska processen leder till ytterligare publicitet.

Med den starka ställning som bolagsjurister har i USA är det ändå inget att förvånas över. De vakar över bolagets legala rättigheter och ska agera, oavsett mediala aspekter.

Den mediala uppmärksamheten kan till och med gynna saken, eftersom stämningar främst är ett led i en skrämselattack snarare än ett verkligt juridiskt angrepp. Dole har tvingat Malmöfilmaren Fredrik Gertten att lägga tid och pengar på att försvara sig, inte rättsligt utan även i medierna.

Doles förklaring att man viker sig för en svensk yttrandefrihetsdebatt är därför inte trovärdig. Den svenska opinionen rubbar inte hårdföra bolagsjurister i USA.

Inte ens ekonomiska konsekvenser av en svensk konsumentbojkott skrämmer i förhållande till de belopp som frågan i grunden handlar om, det vill säga eventuella skadestånd till förgiftade medarbetare.

Större betydelse lär hotet att frågan ska sprida sig via internet ha spelat. Än så länge har Facebookgrupper som ”Company Going Bananas – Stop the Censorship by Dole” färre än tusen medlemmar, men via sociala medier går det att skapa en lynchmobb över en natt.

Om yttrandefrihetsfrågan är stark i Sverige är förutsättningarna för att så kallat ”vanligt folk” i USA lackar ur ännu större, när Dole bekämpar den lille mannens friheter.

Den andra förklaringen till kovändningen stavas CSR, corporate social responsibility. Samhällsansvar gör sig inte bara fint i årsredovisningarna längre, utan är i dag en prioriterad ledningsfråga.

Även om Dole inte skulle bry sig om sitt rykte i den här skandalen så har de stött på oväntat motstånd när svenska företag som Ica och Max lagt sig i striden.

Det har tidigare varit en hederssak i näringslivet att inte kritisera andra företag. Med CSR-frågorna högt på agendan har det skett en omsvängning. Bland alla olika tolkningar av turerna i Bananaskonflikten är det antagligen den allra viktigaste.

Fler artiklar om Dole och Bananas!

Författare: Thomas Frostberg
Publicerad 15 oktober 2009 20.09
Uppdaterad 16 oktober 2009 06.00

Thomas Frostberg
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu