STOCKHOLM. Stockholmsbörsen har gått ned över 40 procent i år. Men den svenska börsen är inte ensam om att ha haft ett uruselt år. Finanskris och en konjunktur på dekis skapar kräftgång på bred front. 2008 är ett år som nog de flesta handelsplatser i Europa helst vill glömma. På krisdrabbade Island, med banker i konkurs och skyhög inflation, har börsen rasat med över 70 procent sedan årsskiftet. I Grekland och Österrike ligger fallen på över 60 procent. Börsen i Köpenhamn har tappat hälften av sitt värde.
Tungviktare som Paris och Frankfurt har både rasat med över 40 procent sedan årsskiftet. Londons FTSE-index står på minus 30 procent. Och att Dow Jones och Nasdaq på Wall Street i New York inte har fallit mer än 35 procent respektive 42 procent i år kan jänkarna tacka en starkare dollar för.
– När det går dåligt i världen köper pensionsbolag upp dollar och de amerikanska spararna väljer att spara på hemmaplan, vilket har hjälpt upp börsen, säger Claes Hemberg, sparekonom hos nätmäklaren Avanza, till TT.
Slakten på så kallade tillväxtmarknader har också varit stor. Både Kina och Ryssland har backat med över 60 procent. Turkiet är ned med över 50 procent. Fast för svenska aktie- och fondsparare märks nedgången marginellt i plånboken, menar Claes Hemberg:
– Det rör sig om 10–20 miljarder kronor man har förlorat i Kina, Turkiet och Ryssland. På Stockholmsbörsen har svenskarnas sammanlagda förmögenhet minskat med 300 miljarder kronor i fonder och 200 miljarder i aktier.
Minst dålig utdelning har börsen Venezuela gett. Den som satsade en hundralapp vid årets början i Caracas har ”bara” förlorat nio kronor i dag. I Chile och Mexiko är nedgångarna drygt 20 procent medan Brasilien och Argentina har rasat med nästan 40 respektive 50 procent sedan årsskiftet.