rss
ESF

Enighet om mötet en omöjlighet

ESF.
Den ena talade på invigningen och tycker att det är självklart att kommunen ska bidra till det sociala forumet. Den andra tycker att ESF utestänger många Malmöbor och att skattebetalarna inte ska bidra till ett vänsterinriktat arrangemang.

MALMÖ. Sydsvenskan sammanförde kommunalråden Anneli Philipson (v) och Anja Sonesson (m) för att diskutera European social forum.

Om att kommunen bidrar med 2,5 miljoner till ESF

Anja Sonesson (AS): Det kostar ännu mer om man räknar med allt arbete runt omkring. Jag tycker att man ska hantera kommunens pengar på ett mer varsamt sätt.

De partier som gärna vill ha hit arrangemanget kan betala ur sina partikassor istället för med skattebetalarnas pengar. Det här är ett politiskt arrangemang, som inte är till för alla Malmöbor.

Anneli Philipson (AP): Vi har sedan många år ett ledord i kommunen som heter Möten, mångfald och möjlighet. Det här är en satsning på Malmö som evenemangsstad och berikar stadens föreningsliv. Visst är det politiskt. Det måste finnas möjligheter för Malmöbor att träffas och diskutera även politik.

Hade ni resonerat likadant om det gällde en politisk inriktning som ligger längre ifrån er?

AP: Vi skulle nog titta på vilka möjligheter organisationen har att arrangera det på egen hand. På högerkanten finns det ofta ett kapital bakom, som är med och betalar. Så är det inte för de sociala rörelserna.

Om ESF är till för alla Malmöbor

AS: Jag är också positiv till att unga människor träffas och diskuterar politik, men det här är ett starkt vänstervridet forum. De är mot kapitalism och globalisering.

Det kommer att vara åsikter om vad sådana som jag står för, men jag kommer inte att vara med och diskutera det. Varför ska jag som inte delar de här uppfattningarna gå på seminarierna eller betala för dem?

AP: Bredvid alla seminarier finns flera hundra arrangemang som man får på köpet. Även om man inte har samma politiska uppfattningar kan man delta i debatten eller ta del av kulturevenemangen.

Man behöver inte sitta och hålla med. Vi har anslagit hälften så mycket pengar till ett Rotarykonvent. Hur många malmöbor är engagerade i det? Det hade ni ingenting emot.

AS: Det går inte att jämföra. Rotary är djupt engagerade i ”Välfärd för alla” och gör mycket positivt arbete för Malmöborna.

AP: Fast många av de här organisationerna gör också bra saker för Malmöborna. ABF, fackföreningarna och representanter för Malmös föreningsliv till exempel.

Om att arrangemanget kan locka till sig våldsamma grupper

AS: I kommunens beslutsunderlag stod det inte något om vad ett värdskap kan innebära utanför de officiella arrangemangen. Vi kommer ju ihåg kravallerna när Aten arrangerade ESF för två år sedan.

Frågan är om man ska locka hit sådana rörelser. Det kräver en enormt stor polisiär insats. Jag är rädd om Malmö och tycker inte att det ska finnas utrymme för sådana risker.

AP: ESF-arrangörerna har god kontakt med polisen. Det finns risk för att det blir våldsamheter, men det beror på att andra tar tillfället i akt. Sådant kan uppstå när man samlar mycket människor på ett och samma ställe.

Polisen får göra stora insatser även under konserter och idrottsarrangemang. Det är deras uppgift att göra det. Sedan tycker jag att man ska akta sig för självuppfyllande profetior. Det är lätt att trigga igång en orolig stämning.

Om vad ESF betyder för Malmö som stad

AP: Malmö får vara en arena för framtidsdiskussioner, som kan påverka världen. Staden förändras väldigt snabbt och jag hoppas att många tar tillfället i akt att vara med i de här diskussionerna och att det kan påverka hur Malmös politik utvecklas framöver.

AS: Om unga människor ser Malmö som en mötesplats efter det här tycker jag att det är positivt, men för den sakens skull tycker jag inte att man ska betala med skattepengar.

Jag hoppas inte att Malmös politik färgas av forumet. Jag tycker inte att idéerna som dryftas här är framtidsinriktade. Det behöver vara högt i tak och det är det inte om inte alla politiska inriktningar är med.

Författare: Maggie Strömberg
Publicerad 17 september 2008 23.49
Uppdaterad 17 september 2008 23.49

ESF
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu