Konstnär Jeanne-Claude död

Konstnär Jeanne-Claude, 74 år, New York, som tillsammans med maken Christo skapade installationen "The Gates" i Central Park i New York 2005 och andra storskaliga "omslagsprojekt" runt om i världen har avlidit till följd av hjärnblödning.

Jeanne-Claude dog den 18 november på ett sjukhus i New York, uppger hennes familj i ett uttalande via e-post.

Maken Christo, den mer kända i konstnärsduon - var bedrövad, men är enligt uttalandet "fast besluten att hedra löftet de gav varandra för många år sedan och att konsten som Christo och Jeanne-Claude arbetar med ska fortsätta." Det innebär att han ska slutföra sina nuvarande installationer som projektledare för, "Over The River", Arkansas River, State of Colorado" och "The Mastaba" ett projekt i Förenade Arabemiraten. Mastaba ska bli en pyramidliknande struktur gjord av 410 000 färgglada oljefat. Paret tittade på fem möjliga platser för projektet vid Jeanne-Claudes död, uppger han.

Tidigare världsberömda projekt inkluderar draperingen av riksdagshuset i Berlin, Pont Neuf i Paris, Kunsthalle i Bern i Schweiz och en romersk mur i Italien.

De båda konstnärerna träffades i Paris 1958 och har samarbetat i 51 år på tillfälliga offentliga konstprojekt. De var bosatta på Manhattan i New York sedan 45 år.

Jeanne-Claudes närmaste är förutom maken Christo, sonen Cyril Christo.

Se deras konstprojekt - Konstnärsduons nätsida

Videoklipp på Youtube

Fler bilder på deras projekt - Bilder på Goggle

Fler artiklar om Dödsfall - Kända personer 2009

Författare: Sydsvenskan - AP
Publicerad 21 december 2009 10.46
Uppdaterad 21 december 2009 10.46

Dödsfall
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu