Hon skräddarsyr sina framtidsplaner

Text: Lotta Narvehed
Publicerad 7 juli 2009 20.00 Uppdaterad 8 juli 2009 8.40

Födelsedag.
Först efter flera år i andra branscher kom Katja Hedström på att hon faktiskt kunde jobba med det hon verkligen var intresserad av.

MALMÖ. Ända sedan hon var liten har Katja Hedström roat sig med att se hur kläder kan påverka en persons utseende och karaktär. Tillsammans med sina kompisar brukade hon klä ut sig och sätta upp teaterföreställningar, och tillverka kläder av tubsockor och annat hon kunde hitta till sina Barbiedockor.

Att hon kunde ägna även sitt vuxna liv åt klädarrangemang var något hon inte kom på förrän långt senare.
– Jag tänkte först inte på att jag kunde jobba med något som jag såg som min hobby.

När hon skulle välja linje på gymnasiet blev det därför turistlinjen, och därefter arbete inom rese- och servicebranschen. Förutom ett halvår i Barcelona för att förbättra sin spanska jobbade hon under en månad även som turistguide på Teneriffa.

Vändningen kom när den spanska klädkedjan Zara öppnade en butik i Malmö. Katja Hedström sökte och fick jobb där, och efter att butikens dekoratör slutat, lärdes Katja upp i yrket. Arbetet på Zara beskriver hon som både det bästa och det värsta hon gjort:

– Det var nog lite av en kulturchock för oss som jobbade där. Det var väldigt hårt och hierarkiskt och man fick sällan någon feedback för det man gjorde. Samtidigt fick jag lära mig jättemycket och jag fick vänner som jag fortfarande umgås med, säger Katja Hedström.

Efter Zara arbetade hon en tid på H&M på Jägerso, där arbetsmiljön var mer avslappnad. Därifrån fick hon sedan tjänstledigt i sex månader för att gå en dekoratörsutbildning på Medborgarskolan i Stockholm. Beslutet att flytta till huvudstaden fick hon ta efter att hon precis fått reda på att hon var gravid.
– Jag tänkte att det är nu eller aldrig. Med en bebis skulle det inte vara lätt att flytta, det var bäst att passa på innan barnet skulle födas.

På utbildningen fick hon utlopp för sin kreativa sida och behövde inte tänka så kommersiellt som på Zara och H&M.
– Jag kände direkt att det här vill jag syssla med, att arbeta med mitt eget uttryck.

Den två veckor långa praktikperioden ägnade hon sig åt att vara assistent åt kostymören Katja Watkins på inspelningen av Jan Troells film "Maria Larssons eviga ögonblick" i Malmö.
– Det var jättespännande att komma in i den världen. Jag minns särskilt en dag då vi filmade i hamnen och det var fullt med skådespelare och statister och det var båtsprängningar på gång. Det var storslaget!

Efter den fria utbildningen hade Katia svårt för att gå tillbaka till det hårt styrda arbetet på klädkedjorna. Istället fick hon jobb på Myrorna på Södra Förstadsgatan i Malmö. Där bestämde hon sig för att satsa ännu mer på klädskaparyrket. I höst börjar hon utbildningen textildesign, mönsterkonstruktion och modeteckning på Tillskärarakademin på Sankt Gertrud. Målet är att så småningom kunna försörja sig på egen hand.

– Jag vill ha eget företag. En egen liten ateljé eller butik. Kanske startar jag mitt eget klädmärke, eller så frilansar jag på filminspelningar eller teaterföreställningar.
Att hon kommer att lyckas råder det ingen tvekan om.
– Jag är ihärdig och ger mig inte i första taget, säger hon övertygande.

Om Katja Hedström


Aktuell: Fyller 30 den 8 juli.

Firar: Med en resa till Mallorca och med tårtkalas med familjen i Malmö.

Om att fylla 30: "Känner mig på något sätt yngre nu än när jag var 20 efter att ha släppt många krav på hur jag ska vara."

Familj: Pojkvännen Simon och dottern Stella, 2 år. Mamma, pappa, syster och mormor samt Simons familj.

Bor: I lägenhet i centrala Malmö.

Gör: Dekoratör.

Läser: "Svinalängorna" av Susanna Alakoski.

Större eller mindre text



3 läsare har reagerat på denna artikel

67% är glada

0% är likgiltiga

33% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Hon skräddarsyr sina framtidsplaner"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu