Fältbiolog ut i fingerspetsarna

Minnesord.
Anders Hoff, 65 år, Lund, har avlidit. Hans närmaste är livskamraten Sonja och barnen Björn, Erik och Johan.

Anders gick bort under en resa i Afrika där han var reseledare. Det var som resenären och reseledaren som vi, alla hans vänner, främst minns honom.

Anders arrangerade och ledde många resor till Afrika, Asien och Sydamerika, inklusive Galapagosöarna. Otaliga var de upplevelser och minnen för livet som Anders gav till sina medresenärer.

På 1960- och 70-talen var det en högtidsstund för unga fältbiologer med leriga stövlar att få vara i Anders närhet och höra berättelser från hans resor.

Vi unga som slukade böcker om resenärer i fjärran land kände då närkontakt med en livs levande upptäcktsresande och naturalist. Sådana ville vi också bli – en person med gedigna kunskaper om naturen och många upplevda spännande äventyr i bagaget.

Efter tiden vid universitetet arbetade Anders som miljöinspektör i Staffanstorp. Men det var resorna som var hans passion.

Anders var fältbiolog ut i fingerspetsarna. Hans största intresse var nog reptilerna, men han hade också stor insikt om och förståelse för allt omkring oss i naturen, både djur och växter, och visste dessutom åtskilligt om etnografi.

Hans bibliotek var enormt och hans kunskaper likaså. Anders hade erfarenhet av många månader i fält och lugnade oss andra när lejonen röt utanför tältduken eller när vi hittade skorpioner under liggunderlaget.

Han var originell på många sätt. Det påstås till exempel att han en gång besteg Kilimanjaro med enbart sina kära tofflor på fötterna!

Anders svåra sjukdom gjorde honom under många år alltmer orörlig. Vi var alla imponerade av att han aldrig lät sina problem inverka på viljan och förmågan att genomföra resor och vara med där det hände. Han fortsatte att organisera resor till Afrika och Sydamerika och fungerade där som den självklara ledaren. Han var också trogen besökare på föredrag och exkursioner om natur och miljöfrågor. Ja, man undrade var han var om han inte dök upp!

Vi alla som lärde känna Anders på resor och ute i naturen känner tomhet och saknad av hans föredöme. Få människor kan uppvisa en så okuvlig viljestyrka att genomföra det man vill trots alltmer begränsade fysiska förutsättningar. Anders var en förebild som visade att vill man verkligen, så kan man nästan allting.

Helena Heyman

Olle Nordell

Barbro Ström

Krister Wadén

Cecilia Wide

Lasse Willén

Författare: Helena Heyman, Olle Nordell, Barbro Ström, Krister Wadén, Cecilia Wide, Lasse Willén
Publicerad 13 februari 2012 09.47
Uppdaterad 13 februari 2012 09.47

Minnesord
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu