Annons:
måndag 20 maj 2013
Annons:

Gjorde Piraten-tävling till stor show

Minnesord.
Hans-Uno Bengtsson, Lund, 54 år, har, som tidigare meddelats, avlidit.
Annons:

Hans-Uno Bengtsson lämnade ingen oberörd. Han tog plats. Han hördes. Han syntes. Och han retade nog en del.

Det gör lätt udda människor, människor som vägrar att ställa in sig i ledet. Som väljer att gå sin egen väg.

Vi som lärde känna Hans-Uno – och vi var många – upptäckte snabbt att bakom en till synes bullrig fasad dolde sig en varm och vänfast människa med massor av humor. En livsnjutare sprängfylld av kunskap, antingen det handlade om Fritiof Nilsson Piraten, Evert Taube, Sherlock Holmes, Tycho Brahe, någon av de stora fysikerna och forskarna eller något så banalt som en vällagad pyttipanna.

Hans-Uno Bengtsson älskade att posera. Han älskade att stå i strålkastarljuset på scenen och han gjorde det med bravur.

Hans-Uno Bengtsson var docent i teoretisk fysik i Lund. Han var, oftast svartklädd och med den ostyriga kalufsen på svaj, en välkänd profil i lärdomsstaden och med i många sällskap, exempelvis Lukasgillet och Gammeldanskens Vänner.

I Fritiof Nilsson Piraten-sällskapets styrelse valdes han in 1993 och satt där i nio år. Att han då lämnade styrelsen innebar inte att han lämnade Sällskapet, tvärtom. Han medverkade ofta vid våra sammankomster, senast i december förra året då han ledde det årliga mästerskapet i Piraten-kunskap och dessutom höll i en bokauktion. Hans-Uno gjorde, som bara han var mäktig, det till stor show. Han medverkade vidare med ett kåseri om prostatabesvär och ”tappgubbar” i det senaste numret av Sällskapets medlemstidning, detta apropå en av Piratens historier.

Han hann dessutom med att skriva ett lysande efterord till en nyutgåva av Fritiof Nilsson Piratens roman ”Tre terminer”, som i dagarna lagts ut på bokdiskarna.

Piratensällskapets styrelse beslöt tidigare i vår, ingen visste då hur sjuk han var, att utse Hans-Uno Bengtsson till hedersledamot för de betydande insatser han gjort för sällskapet. Detta skulle meddelas vid en sammankomst i slutet av året. Nu blev det inte så. Beslutet att kalla Hans-Uno till hedersledamot står dock fast.

För Fritiof Nilsson Piraten-sällskapets styrelse

Mikael Persson

Bo Nordbeck

Sigge Cederlund

Relaterade artiklar
Annons:
Annons:

Författare:
Publicerad 4 juni 2007 11.11
Uppdaterad 4 juni 2007 11.11

Annons:
Minnesord
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

"Jag är nog lite osportslig"

Poddradio. Maria Gretzer om ridsport i veckans sportcast.

Toppnyheterna just nu