Så har ännu en vän nödgats skriva under sitt imaginära avskedsbrev. Vi är många som kommer att sakna den livsbejakande Lennart som trots nästan tio år i rullstol hade en glupande aptit på livet.
Lennart Hansson föddes i Tomelilla blott få dagar före dåvarande drottningens, Victorias, bortgång. En landsomfattande sorg uppvägdes hos föräldrarna Algot och Ester, född Jönsson, av det glädjande faktum, att ett välskapt gossebarn kommit till världen.
Efter sju års folkskola och ett år på Samrealskolan hoppade Lennart av studierna för att från krigsslutet 1945 på allvar skolas in i det företag, som fadern förvärvat 1937. Allt annat vore nog otänkbart ...
Under fyra decennier jobbade far och son jämsides från 1972 i det gemensamt ägda Möbel-Hanson AB med att utveckla företaget till ett av de ledande inom sin bransch på Österlen. Blott kort tid innan en stroke våren 2002 förvandlade Lennarts hektiska vardag till ett tämligen overksamt liv i rullstol, hade han införlivat en intilliggande konkurrent med den egna rörelsen.
Lennart var en visionär som i en hårdnande konkurrens tidigt förstod vikten av samarbete. Tillsammans med ett 60-tal andra fristående möbelaffärer uppnåddes därmed fördelar inom såväl inköps- som försäljningsledet. Han kunde också fånga tillfällen i flykten, som när han upptäckte att Bjärreds Saltsjöbad på 1950- och 60-talet stod tomt under vinterhalvåret.
Raskt startade han där möbelförsäljning under helgerna och fick en stabil kundkrets från Malmötrakten att under övriga tider på året köra till Tomelilla för att handla möbler.
I yngre år ingick Lennart i Tomelilla handelsungdom, senare Mercury men. Han upprätthöll sin fysiska status genom långdistanslöpning och sågs ofta kuta varv efter varv på Tomelilla idrottsplats.
Föreningslivet lockade också arbetsnarkomanen Hansson som länge var medlem i Föreningen Sällskapet och ordensbroder i Tomelillas dotterloge av Samfundet K+S med säte i Ystad.
Hösten 2009 avled makan Göta, född Kjellberg, varmed Lennarts vardag blev ytterst ensam.
Sedan halva januari i fjor vistades han på Valkyrians äldreboende men hoppades in i det sista kunna återgå till ett normalt liv och flytta åter till huset på Köpmangränd.