Navet i en stor familj

Minnesord.
Dagmar von Sparr, 82 år, Lund har avlidit. Hon efterlämnar livskamraten Erik Lindberg och fyra döttrar med familjer.

Dagmar von Sparr, navet i en stor familj, fick till slut ge upp för den sjukdom hon lyckats bemästra i ett dussin år.

Ibland kallade jag henne min ”fostersvägerska”. Termen kan förklaras genom att Tilo von Sparr, som blev hennes make, under många ungdomsår ingick i vår stora familj i Höörs prästgård. Han lärde under militärtjänst i Stockholm känna Dagmar von Scheele. De förlovade sig 1949 och gifte sig 1950.

Dagmars mor Gudrun Borg från Lund hade träffat den tyske juristen Friedrich von Scheele i hans hemland, och de bosatte sig där som gifta.

Deras två döttrar Dagmar och Margareta föddes och gick sina första skolår där. När situationen blev svår i Stettin evakuerades de tidvis till Rügen. De kom sedan att tillhöra de svenskar som fick följa med de vita bussarna till Sverige, och en första anhalt var Lund.

Dagmar stannade hos sin mormor på Spolegatan och hade därmed nära till Lindebergska skolan. Först omkring 1960 kunde Dagmars föräldrar båda bosätta sig i Sverige.

Lund var då den fasta punkten för familjen von Sparr som efterhand utökades med fyra döttrar och så småningom svärsöner och barnbarn.

Dagmar kom att tjänstgöra på en av S:t Lars expeditioner och senare under många år som kanslist på klassiska institutionen. Hennes mopedåkning från hemmet på Husmansvägen utbyttes efterhand mot bilkörning; hon var lycklig över körkort (i mogen ålder) och bil.

Det blev uppbrott från första äktenskapet och ett nytt, med den danske Ture Schlichtkrull. Hans senare svåra långa sjukdom utan återvändo måste ha varit en oerhört påfrestande tid också för hustrun.

Men för Dagmar vände livet igen. Hennes livskamrat sedan 1992 Erik Lindberg, som trots sitt svenskklingande namn är dansk, fick i Dagmar en intresserad respartner i sin internationella vetenskapliga verksamhet. Det blev också ett trivsamt pendlande mellan hans danska hem och Husmansvägen i Lund, där till exempel helgsamlingarna var en stark tradition. Många resor gjordes till dottern Annas hem i Schweiz och för god läkarvård därnere.

De övriga tre döttrarna finns inom räckhåll, också många av de 14 barnbarnen. Och sitt första barnbarnsbarn hann Dagmar träffa. Så blev hon också mormorsmor, en titel som hennes egen mormor på sin tid stolt lyssnade till.

Elisabet Wentz-Janacek

Lund

Författare:
Publicerad 16 januari 2012 10.00
Uppdaterad 16 januari 2012 10.00

Minnesord
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu