Purser kunde organisera

Minnesord.
Karen ”Kajsa” Barr, 62 år, Lund, har avlidit. Hennes närmaste är dottern Elin, livskamraten Bo Rasmusson och modern Kristin.

Vacker som en dag och klok som en hel vecka.

Så var vår vän och kollega, före detta SAS-purser Karen ”Kajsa” Barr, som alltför tidigt rycktes från oss.

Kajsa föddes i Skutskär, men familjen flyttade snart till Landskrona, där tjänstebostaden Villa Dammhaga blev det trivsamma hem där Kajsa och syster Agneta växte upp.

Efter studentexamen följde studier i Lund. Sommarjobb under studietiden på dåvarande Flygbåtarna mellan Malmö och Köpenhamn ledde – mest på kul – till ansökan som flygvärdinna på SAS.

Filosofie kandidatexamen i nordiska språk lades ”tillfälligt” på hyllan och där blev den liggandes. Och lika bra var det – Kajsa blev snabbt uppskattad av både kollegor och passagerare.

Nu blev hela världen hennes arbetsfält och hon trivdes som fisken i vattnet. Schemaläggningen var rymligare på den tiden med chans till utlandsstationeringar och långstopp. Kajsa njöt av möjligheten att se och lära av nya kulturer. Kamratandan inom kåren var därtill en extra bonus.

När dottern Elin gjorde sin entré så förändrades Kajsas liv radikalt. Den lilla visade sig vara den sötaste, bussigaste och klipskaste unge hon någonsin kunnat önska och längta hem till – lyckan var fullkomlig.

Och nu kom Kajsas organisationstalanger verkligen till pass. Ett arbete med oregelbundna tider och därtill barn, hus och hundar att ta hand om kräver sin kvinna men Kajsa fixade det med bravur. Hon gick också vidare i karriären och blev purser med ytterligare arbetsuppgifter och ansvar. Och ändå fanns det tid till fest.

Men Kajsas värme och omtanke räckte till mer än så. Genom Plan Sverige engagerade hon sig i tre fadderbarn som hon stöttade genom åren.

Så kom cancerdiagnosen med många tuffa behandlingar som hon modigt accepterade. Sjukdomen hölls i schack och när den första chocken lagt sig trodde vi att vi skulle få ha Kajsa hos oss i ännu många år.

När sedan ungdomskärleken Bosse och Kajsa återfann varandra gladdes vi åt deras innerliga lycka. Resor, god mat och böcker var intressen som de delade och njöt av.

Nyss kom det fullkomligt oväntade beskedet – plötsligt var Kajsa borta. Saknaden är ofattbar.

Våra tankar går till Kajsas mamma Kristin, dotter Elin, livskamraten Bo Rasmusson och trofasta Sally vilken sörjer sin matte.

Maj Castenskiold

Författare:
Publicerad 23 januari 2012 09.57
Uppdaterad 23 januari 2012 09.57

Minnesord
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu