Rektorn blev en skicklig ikonmålare

Minnesord.
Torsten Engholm avled fredagen den 13 januari på ett vårdhem i Åkarp, Han blev 90 år. Hans närmaste är hustrun Eva, döttrarna Birgitta och Helena, sonen Sven samt barnbarn och barnbarnsbarn.

Torsten, som bara var 10 år äldre än jag, blev för mig mer än en morbror.

Eftersom vi vuxit upp tillsammans i samma hem i Arlöv under drygt 20 år, kom han att fungera mera som en äldre bror, som man såg upp till och beundrade. Torsten själv var yngst i en syskonskara på sju, fyra flickor och tre pojkar, alla födda i det sedan lång tid tillbaka rivna polishuset i Arlöv.

1944 träffade Torsten Eva, som skulle bli hans livsledsagerska. De gifte sig 1947. Tidigare samma år hade Torsten tagit sin folkskollärarexamen och han sökte och fick sin första lärartjänst i Torsåker i Sörmland.

Hans lärarbostad kom att fungera som en mötesplats för kulturellt intresserade människor i trakten med seminarieliknande kvällsmöten, som ofta handlande om konst.

Torsten hade under den här tiden börjat måla. Först traditionella landskaps- och stillebenmotiv. Men genom sin kontakt och vänskap med Max Walter Svanberg, blev han efterhand inspirerad av dennes fantasirika konst.

Det blev inledningen till en mycket kreativ period av färgrika och associationsrika målningar, som resulterade i utställningar i bland annat Nyköping.

I mitten av   50-talet utbildade Torsten sig till ämneslärare i religions- och samhällskunskap och fick ny tjänstgöring på Johannes samrealskola i Malmö.

Sin största insats i sin pedagogiska gärning har Torsten nog gjort som samordnare av projektet SAMSKAP, ett uppdrag som han fått av Malmö skolmyndighet. Det var inspirerat av den amerikanske pedagogen Trump, som förordade en organisatorisk och pedagogisk nyordning, bland annat genom införandet av öppna studielokaler, vilket skulle ge bättre samverkan mellan lärarna.

De nya idéerna praktiserades på Verner Rydénskolan i Malmö, där Torsten fick tjänsten som rektor 1970. Torsten själv beskriver denna tid som mycket krävande, men också inspirerande och glädjefylld, också omvittnat av många elever och lärare.

Efter pensionen 1986 ägnade sig Torsten åt att realisera sina kulturella intressen. Författande, föreläsningar och ikonmåleri.

Han har skrivit om såväl Åkarps, Arlövs som Burlövs historia. Han lärde sig grunderna för ikonmåleri och blev med tiden en mycket skicklig ikonmålare. Detta resulterade i ett hundratal målningar. En av dessa pryder altaret i Arlövs kyrka.

Allan Friis

Författare:
Publicerad 6 februari 2012 09.30
Uppdaterad 6 februari 2012 09.30

Minnesord
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu