Annons:
tisdag 21 maj 2013
Annons:

En halshuggare i familjen

Släktforskning.
Sandra Nilsson började gräva ner sig i släkten redan när hon gick på gymnasiet. Men det var först i fjor som hon lärde känna skarprättaren Verner Nilsson Wallin som bodde i Helsingborg på 1700-talet.
Annons:

"Jag är stolt över att vara en skarprättarättling!" Så skrev Sandra Nilsson till Personligtredaktionen när hon presenterade en speciell gren i sitt släktträd. Och vem blir inte nyfiken på att få veta mer om en person med detta föraktade yrke. Dessutom dyker det upp ovanliga ord som mästerman, nattman och lönskaläge.

Mästerman är det samma som skarprättare och det ord som Sandra Nilsson använder om sin släktings yrkestitel. Det låter onekligen lite bättre.

Mästermannen Verner Nilsson Wallin fick tolv barn med sin fru Juliana och flera av barnen försörjde sig i kringresande yrken som soldater och krämare (försäljare) till exempel.

- Jag tycker det är jätte-spännande. Förr var det inte så fint att tillhöra resandefolk. Jag tycker det är fascinerande att höra om deras levnadsöden, hur de reste rundor och kånkade omkring på sina grejor, säger Sandra Nilsson när vi träffar henne i Landsarkivets hus intill Spyken i Lund för att få veta mer om Verner Nilsson Wallin och de andra.

Han föddes runt 1683 och var son till Sofia Vernersdotter och Nils Andersson. Fadern var nattman i Helsingborg, ett jobb som möjligen klassades ännu lägre än skarprättarens. Nattmannens uppgift var att tömma stadens latriner bland annat.

Nils Andersson dog 1692 och Sofia gifte om sig med Peter Nilsson Bruun, som var skarprättare i Helsingborg. Verner Nilsson Wallin tog sedan över efter honom 1709.

Alla de här människorna hör hemma på Sandras mammas sida av släkten.

- Jag fastnade länge på den här grenen. Jag saknade en födelseort, men när jag hittat den fick jag fram namnet Jeremias Westerlund. Jag googlade namnet och då var det mycket som löste sig.

Direkt såg hon banden bakåt till Verner Nilsson Wallin och hon kom också i kontakt med Sven Lindahl i Lomma som skrivit en bok om skarprättaren och hans ättlingar. Där finns mycket att hämta.

Nyligen upptäckte Sandra Nilsson att Verner Nilsson Wallin var far till ett barn till, ett barn som föddes av Judita Jakobsdotter 1706 i Gårdstånga. Verner och Judita var inte gifta med varandra.

- Han åtalades och fick betala böter för lönskaläge, det vill säga för att han gått till sängs med henne utan att de var gifta.

Det är Verners och Julianas son Jeremias Westerling, som är med i Sandras släktled. Han föddes 1712 och blev soldat, krämare och sedan handelsman och borgare i Simrishamn. Huset som hans familj bodde i ligger på Regeringsgatan och finns kvar.

- Jag tänker åka dit i sommar och titta.

Jeremias Westerling avled i Källstorp 1763 av bröst-värk. Hans pappa Verner Nilsson Wallin lämnade sitt uppdrag som skarprättare 1728 och han dog några år senare, omkring 1731. Exakt när är inte fastställt. Sandra vet inte heller var han är begravd eller var familjens hus i Helsingborg låg.

Hur många personer avrättade Verner Nilsson Wallin och med vilka metoder? Frågorna fascinerar, även om det känns rätt hemskt att ställa dem.

- Jag tycker också att detta är spännande men jag vet inte säkert, säger Sandra Nilsson .

- Jag har kommit fram till att 3-4 personer halshöggs vid den här tiden i Malmöhus län, så det borde ha varit han som utförde halshuggningarna. Men det finns ingen liggare över detta.

Avrättningarna var offentliga och halshuggningar, som skarprättaren ansvarade för, utfördes troligen med bila eller svärd.

- Att halshugga folk ansågs vara en finare syssla. Mästermannen hade också medhjälpare och de gjorde sånt som att utdela spöstraff.

Sandra Nilsson

Gör: Studerar arkivvetenskap inom ABM vid Lunds universitet. Jobbar ext-ra på helgerna som kvalitetskontrollant på Saba frukt och grönt i Helsingborg. Driver en blogg och släktforskningsföretaget NE Genealogi.

Bor: I hus i Ekeby utanför Helsingborg.

Bakgrund: Växte upp i Kävlinge. Har också läst historia i Lund.

Familj: Sambo med Jimmy och matte till hunden Dolly. Mamma Susanne bor utanför Svalöv och pappa Ulf i Kävlinge. Lillasyster heter Madelene.

Mer: Tävlade i Svt i "Vem vet mest?" i höstas.

Relaterade artiklar
Annons:
Annons:

Författare: Åsa Hagenblad
Publicerad 21 april 2010 16.43
Uppdaterad 21 april 2010 16.43

Annons:
Släktforskning
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Toppnyheterna just nu