Hemma på en annan planet

Utvandrare.

Andie Nordgren tilltalas av lugnet, naturen och närheten till allt i nya hemstaden Reykjavik, och kan tänka sig att bli kvar på Island för gott.

– Det är som att leva på en annan planet men samtidigt mycket hemma, säger hon, och hon roas av att svenskar ofta ses som ”Nordens tyskar”.

Andie Nordgren från Malmö blev datorintresserad strax innan internetexplosionen tog fart, och sedan var det kört. Nu lever hon på sitt intresse som expert och spelutvecklare. Men hon är ingen introvert datornörd utan har alltid i allra högsta grad verkat utåt: dragit igång nätverk, konferenser och lärt ut lödning i serieform.

– Jag började väl mecka runt när jag var 12-13 år. Precis i den vevan kom internet och jag gick in och chattade på Postens Torget-sajt, en av de allra tidigaste sajterna.

– Jag upptäckte att internet var ett fantastiskt verktyg och ville bara lära mig mer.

Andie Nordgren är också en person som funderat mycket över familj, normer och relationer och myntat begreppet relationsanarki. I upplysningssyfte startade hon den alternativa relationsbloggen ”Dr Andie”, som är lite vilande just nu, dr Andie är tjänstledig.

Sydsvenskan fångar Andie Nordgren på telefon en morgon strax innan hon ska gå iväg till jobbet. Hon sitter i sängen i sin lägenhet på översta våningen och kan under samtalets gång blicka ut över tak­åsarna i 120 000-personersstaden.

Till Reykjavik kom Andie Nordgren för ett år sedan efter att ha blivit headhuntad av spelföretaget CCP Games som haft representanter på datorkonferensen Sime i Stockholm. Då var hon anställd som spelutvecklare i England.

– Att komma hit efter att ha jobbat i London var en fantastisk upplevelse. Som natt och dag.

– London är nog en fantastisk stad att besöka men inte så kul att bo i. Man får ägna mycket tid till resor, det är svårt att lära känna folk och det krävs mycket ansträngning att besöka någon. Alla bor minst en timme bort.

– Så det blev att man jobbade mycket.

Andie Nordgren arbetade på ett ungt musik- och internetföretag, RJDJ, så det var inga problem att hålla sig sysselsatt utöver de vanliga reglerade arbetstimmarna.

– Det kommer på köpet. Men det var en fantastisk erfarenhet.

– Men sedan kände jag: Det är dags att flytta till Nordatlanten, skrattar Andie Nordgren, och öser beröm över sitt nya hemland.

– Jag älskar detta stället. Just nu är det fullt aprilväder med hagelstorm och sol om vartannat. Jag har gångavstånd till jobbet och bergsutsikt från köksfönstret.

– Det är underbart att titta på den här knäppa naturen där det kokar i marken. Det är som att leva på en annan planet men samtidigt mycket hemma eftersom det är ett nordiskt land.

En annan stor anledning till att hon trivs är såklart jobbet.

– Det är en fantastisk grupp människor och här finns ett jävlaranamma, man väjer inte för att prova på svåra saker.

Livet på ön är dock allt annat än bara guld och vackert puttrande vulkaner. Efter den ekonomiska kraschen 2008 har till exempel pengahanteringen komplicerats betydligt.

– Alla överföringar kontrolleras. Jag måste fylla i en blankett och skicka till banken där jag talar om varför jag behöver sätta in pengar i Sverige. Det är ganska störigt.

Och att importera saker till en ö kostar mycket. Andie Nordgren beklagar sig över priserna på elektronik­prylar och skidor.

– De är inte heller med i EU så det är tull på allt.

Möter du några fördomar som svensk?

– Det var faktiskt en fördom som var lite rolig och oväntad.

– I Sverige ser vi ofta tyskar som lite fyrkantiga och överdrivet välorganiserade, att de gillar att göra listor och så. Det verkar som om vi svenskar ses som Nordens tyskar. Som på gränsen till överorganiserade.

– Och här är liksom allt så nära och tillgängligt så man behöver inte planera så mycket.

– Det passar mig alldeles utmärkt.

Andie Nordgren

Ålder: Fyller 30 år den 21 maj.

Bor: I en stor tvåa i Reykjavik, högst upp i ett hus från 1902, på en kullerstensgata.

Uppvuxen: På Kulladal i Malmö samt i Höllviken.

Uppväxtfamilj: Mamma, pappa och lillebror.

Självvald familj: ”Hehehe. Svår fråga. Hur ska jag sammanfatta det? Jag delar inte bostad med någon men jag har kärleksrelationer.”

Intressen: Teknik, internet, entreprenörskap.

Spelutvecklare och bloggare

Gör: Spelutvecklare på CCP Games i Reykjavik. Entreprenör som driver relationsbloggen Dr Andie. Är en av grundarna av nätverket Geek Girl Meetup. Producent bakom Emmyvinnande multimediaprojektet ”The truth about Marika”. Är också lite av en folkbildare som lär ut lödning i serieform och försöker få folk att upptäcka nya möjligheter med datorer.

Utbildning: Systemvetare utbildad vid Stockholms universitet. Har också studerat programvaruteknik och statsvetenskap.

Författare: Amanda Pietersen
Publicerad 13 maj 2011 11.45
Uppdaterad 13 maj 2011 11.45

Utvandrare
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu