De tror på samarbete

Inpå Livet.
En präst och en imam på besök drar nästan fullt hus i Heliga Trefaldighetskyrkan. Många vill veta hur religionen kan användas som verktyg för att skapa ett bättre Malmö.

MALMÖ. Eriksfält är precis som Västra Skrävlinge en församling där medlemmarna blir färre när allt fler av invånarna i området är muslimer. Liksom kollegorna i Västra Skrävlinge menar kyrkoherde Håkan Jälmby att man kan ha olika tro men samma mål: Att skapa en god stad att leva i.

I församlingens regi hålls musiklek för barn och föräldrar med olika kulturell och religiös bakgrund. På Helgas Kafé i källaren under kyrkan möts människor som har olika livsvillkor på ett naturligt sätt. Flera krigs- och tortyrskadade arbetstränar i församlingen.

– Det är när vi möts som bilderna av varandra förändras och stereotyperna monteras ner. Det är när vi blir vänner som vi kan komma närmare de riktigt djupa frågorna, säger prästen Torgny Anderberg från Västra Skrävlinge församling, som står bredvid imamen Mukhiddine Shirinov framför altaret.

De besöker skolor, församlingar och föreningar och talar om vikten av att respektera varandra och att samarbeta. De berättar, nästan i munnen på var­and­ra, om hur religion är ett verktyg som kan användas både för förtryck och för att skapa förståelse, hur deras arbete är en fredsrörelse.

Torgny Anderberg pekar ut genom ett av kyrkans fönster och berättar om hur representanter för flera religioner samlades i närheten i höstas och höll en manifestation mot skottdåden som riktades mot människor med utländsk bakgrund.

Torgny Anderberg och Mukhiddine Shirinov får frågor från publiken: Hur gör de när deras uppfattningar i frågor som till exempel månggifte skiljer sig åt? Mukhiddine Shirinov svarar lugnt att han alltid hävdar att lagen i det land man verkar i ska följas.

En irakisk medarbetare i församlingen läser en dikt, islamologen Jan Hjärpe från Lund talar, musik spelas.

I slutet av dagen hålls en gemensam bön, en psalm sjungs och det bjuds på soppa i Helgas kafé.

Relaterade artiklar
51 läsare har reagerat på denna artikel.

31% är glada"

5% är likgiltiga"

1% är nyfikna

60% är arga


Hur reagerar du på "De tror på samarbete"?
blog comments powered by Disqus

Författare: Catarina Rolfsdotter-Jansson
Publicerad 28 april 2011 23.30
Uppdaterad 28 april 2011 23.30

Inpå Livet
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu