Annons:
tisdag 21 maj 2013
Annons:

”Hon bryr sig om alla”

Inpå Livet.

Malmö har en ung befolkning. Vem påverkar de unga? Och varför? Vi har pratat med några tonåringar om deras förebilder.

Annons:

Namn: Hampus Huss.

Ålder: 15 år.

Förebild: Sara Turell, 22 år, gymnastikledare.

”Sara är en väldigt engagerad ledare och lägger väldigt mycket tid på oss. Hon är ordförande i föreningen och leder samtidigt den högst rankade gruppen trots att hon är så ung. Sara lägger ner väldigt mycket tid på oss samtidigt som hon pluggar till lärare. Några gånger har hon köpt med sig fika och haft läxhjälp med oss i klubbens konferensrum.

Vi har börjat träna på en ganska hög nivå och då är skador vanligare. För ett tag sedan var det en tjej som skadade sig och då följde Sara med till sjukhuset och satt där i fyra timmar tills föräldrarna kom.

Hon bryr sig så mycket om oss och är lite som en extramamma.

Ända sedan jag började med gymnastik har jag haft problem med en av volterna. Jag har en spärr som gör att jag inte klarar av den. Sara övar den med mig hela tiden och peppar mig att klara den. Jag blir taggad av henne. Jag är själv ledare för en barngrupp i föreningen. Jag skulle vilja leda de små på samma sätt som hon leder oss. Vara lika engagerad och få samma respekt. När jag är lika gammal som Sara hoppas jag att jag också kan skapa den här familjekänslan i gruppen, som hon kan.

Om man jämför med and­ra ledare jag haft så är hon absolut den bästa.

Sara har varit min förebild i två år. Hon har humor och hon bryr sig om alla. Jag önskar att jag blir lite som Sara när jag blir större för hon sprider sådan glädje och ger mer än hon tar tillbaka.”

Fler artiklar om Hur mår du Malmö?
Annons:
Annons:

Författare: Emma Larsson
Publicerad 3 april 2012 06.30
Uppdaterad 3 april 2012 10.00

Annons:
Inpå Livet
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Toppnyheterna just nu