Nytt namn gav högre lön

Inpå Livet.
Nytt namn gav höjd inkomst. Personer från Nordafrika och Mellanöstern som bytte namn, fick bättre inkomstutveckling än andra.

Det visar en rapport som forskare på Nationalekonomiska institutionen vid Stockholms universitet har gjort.

– De vi studerade gav upp ett namn som lätt kan klassificeras tillhöra en grupp som diskrimineras på arbetsmarknaden. De bytte till namn som var mer neutrala, säger Mahmood Arai, professor i nationalekonomi.

Forskarna jämförde en grupp namnbytare med en grupp som inte bytte namn, och tittade på deras löneutveckling under åren efter namnbytet. På den tiden fick namnbytarna snabbare löneökning än de andra. Skillnaden var mellan 10 000 och 15 000 kronor om året.

Forskarna konstaterade att det främst var personer från Nordafrika, Mellanöstern och slaviska länder som bytte namn.

Särskilt många var det som bytte bort efternamnet Mohammed.

Undersökningen gjordes på 1990-talet, men inte mycket talar för att det är annorlunda idag, tror Mahmood Arai.

– Förhoppningsvis har förhållandena ändrats till det bättre, men det är knappast något radikalt. Olika saker har påverkat åt olika håll. På den goda sidan finns ett större medvetande om att Sverige inte är som förr och att man kan heta annorlunda, åtminstone i större städer. Men det finns mekanismer som talar emot, som islamofobi, och det finns partier idag som öppet propagerar för att muslimer, som ofta har arabiska namn, inte passar i Sverige, säger Mahmood Arai.

Däremot är det inte längre lika många som byter från ett utländskt klingande namn till ett svenskt namn.

På bara fyra år har den slags ärenden nästan halverats, kan man konstatera på PRV. Den som har ett utländskt klingande efternamn väljer då hellre att ta ett annat namn från samma del av världen, men som är mer internationellt gångbart.

Författare: Emma Leijnse
Publicerad 8 februari 2010 08.58
Uppdaterad 8 februari 2010 08.58

Inpå Livet
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu