Egen stil kräver mognad

Vardag & livsstil.
Bar mage eller täckta armar? Synliga kalsonger eller slips? Någonstans mitt i livet kan det börja bli knepigt att hitta stilen.

För ung. För gammal. För liten, för tjock, för osäker, för valkig, för rynkig.

Kan inte ha det. Eller det.

Fel. Fel. Fel.

Så missnöjda vi är med oss själva, där vi befinner oss på den glidande skalan mellan ung och gammal. Mellan den tidpunkt då inget var fel, och det ögonblick där vissa saker blev – nej. Färgen, formen, storleken, blommönstret, gubbigheten.

– Ja, jag vet inte. Någonstans i medelåldern får kvinnor för sig att de ska klippa håret kort och – busigt – det dryper etter runt ordet, skaffar sig fyrkantiga glasögon, klär sig i sjok och blir farbröder.

Säger stilexperten Camilla Thulin.

Hon är inte nådig när hon talar om den svenska ängsligheten, behovet av att vara ”praktisk”, effektiv, funktionell som om det uteslöt former, yppighet, stilighet. Och fixeringen vid att vara ung.

– Jag skulle vilja se Hans Blix på omslaget till King, det är en distingerad man med stil.

Vuxet är synonymt med tråkigt. Skräcken är så stor att vi kapitulerar och erkänner oss besegrade av ungdomen genom att lägga oss under kirurgkniven.

– Vi orienterar oss mot USA. Vänder man sig ut i Europa är det något helt annat. Där är kvinnor kvinnor. Vuxna. Stolta. Ungdom är bra när man är ung, säger Camilla.

Hon stormar vidare mot affärsmännens outvecklade stilkänsla.

– Sköter de affärerna på samma sätt som sina kläder är vi illa ute!

Så kommer med ett typiskt Thulinskt frustande:

– Och det är vi ju!

Stil handlar om mognad, att vara omvärldsorienterad, ha en nypa självkännedom.

– Lång kjol innebär inte gammal och kort kjol inte ung.

Förr fanns det normer för hur kvinnor och män skulle se ut. De var relaterade till klass, kultur och ålder. Ett statiskt men tryggt system där målet med livet kanske var att bli gammal, kanske vis, få status och privilegier, med ålderns rätt.

I mitten på 1800-talet, med den framsprängande industrialismen, började upplösningen. Folk blev mer rörliga, tjänade pengar och kunde konsumera. Åldrandet kom att mer och mer att förknippas med förfall och svaghet snarare än med visdom och mänsklig kompetens. Något som kunde behandlas med medi­cin, diet och träning.

Idag finns det resurser att bevara illusionen om att ungdom alltid är möjlig. I varje fall längre. Pånyttfödelsens lockelse. Trött på jobbet? Bli något annat! Fel hårfärg? Byt! Fel stil? Ny image! För gammal? Föryngra!

Ansvaret för hur vi blir och ser oss, hur vi blir värderade och betraktade, ligger hos individen.

Mia Faltin, butikschef hos Bitte Kai Rand, har många års erfarenhet av kunders klädbekymmer, oavsett om de är 20 eller 70 plus.

Det klagas och sörjs. Armar, valkar runt midjan.

– Man måste acceptera att åren går, men det är som om kvinnor över fyrtio har svårt att hitta något som både är kaxigt och komfortabelt.

Kläder är personliga uttryck och är man inte riktigt säker på vem man är, blir det svårt att hitta en egen linje.

Mia Faltin tycker att människor verkar mer vilse nu än förr.

Man vill likna dem som har det som man själv vill ha.

Tobias Aunér har arbetat med kläder i 15 år. Han är delägare till herrbutiken Kalendegatan 28 by Kit i Malmö.

– Komforten är viktigare än fåfängan för de flesta män. De är nog tryggare i sig själva än kvinnor. De köper inte XL om det är XXL de behöver, säger han.

Vissa 30-åringar vill föra sig som om de vore 50, vissa 50-åringar vill vara yngre.

Han noterar också ett slags drömålder för män.

– Alla vill vara 45 år. Då är man vuxen men fortfarande ung, inte gubbig och inte tonårig.

Ju närmare pensionen en man är desto mer intresserad är han av att klä sig fräckare. Å andra sidan, män som funnit en viss typ av skjorta är inte benägen att byta ut den: Det är inte jag, säger de då. Tobias Aunérs uppgift blir att lotsa kunden till något som är nytt och känns rätt.

Män ber inte om stilhjälp, är hans erfarenhet.

– De är för stolta för det. De frågar mer om etikett. Den näsduken till den slipsen? Såna saker.

Det är inte lätt.

Mest skulle man kanske vilja strunta i alltihop, köpa den där leopardmönstrade toppen eller den storblommiga hawaiiskjortan och leva på.

Fast kanske inte ändå.

Lästips

Ska man döma av utbudet i bokhandeln är behovet av stilhjälp oändligt. Vissa guider grundar sig på en mer klassisk definition av stil, andra betonar vikten och värdet av att hitta en egen, personlig stil. Här ett axplock ur de senaste årens utgivning.

Ebba von Sydow: Ebbas stil. För unga kvinnor som vill öka sina kunskaper om kändismodet, förebildernas stil och hur man klär sig glammigt utan att bli vulgo.

Martina Bonnier: Fashionista. Om klädvård, de stora märkena, kvalitet och när ett plagg eller en handväska är en investering

Camilla Thulin: Stil. Hon går sin egen väg och ger hjälp åt vilsna att våga lite mer. En bas att stå på för den som är rejält trött på sina tantigare sidor.

Jessica Berghult: Stylingguiden. En traditionell guide med tips och råd från morgon till kväll. Vilken lilla svarta till min kroppsform? Praktisk och konkret.

Per Nilsson: Snyggt. En stilguide för män. Allt från skjortval till hur man vårdar och bevarar sig själv och sina kläder. Grundkurs i stilkunskap – för alla.

Kathleen Tessaro: Elegans. Roman om en kvinna i ett kraschat äktenskap, med självförtroendet i botten och som inte vet vad som är fram eller bak på ett plagg tills hon hittar stilklassikern Elegans från 1964 av Geneviève Antoine Dariaux.

blog comments powered by Disqus

Författare: Katarina Tornborg
Publicerad 25 april 2009 02.01
Uppdaterad 25 april 2009 02.01

Vardag & livsstil
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu