Dina bilder kan kapas på nätet

Text: Tove Sundén
Publicerad 8 december 2008 18.04 Uppdaterad 9 januari 2009 2.05

Inpå Livet.
Jasmin Giertz bor i Hörby med sin sambo. Hon för dagbok på internet, dels på Bilddagboken, dels på en annan sajt. Inläggen består oftast av korta kommentarer om vad som hänt nyligen och bilder på familjen eller vännerna.

HÖRBY. Det var en vän som ringde och berättade att de bilder Jasmin Giertz använt i sina dagböcker också fanns på helt andra sidor. Tillsammans letade de igenom dem: där fanns Jasmin själv, hennes kompisar, sambon. Hon skickade ett argt mejl till mannen som stod som ansvarig för sidan men har inte fått något svar.

– Jag vet inte hur man ska gå till väga efter det. Den här sidan som jag ligger på är full med porr och konstiga länkar. Jag tycker det är kränkande och pinsamt, vem som helst kan ju gå in och titta och så undrar de varför jag ligger på en sådan sida.


Bilderna är tagna på en halloweenfest. När Jasmin Giertz lade upp dem i sin dagbok trodde hon aldrig att det skulle vara så lätt att kapa dem.

– Nej, eftersom man inte ska kunna ta bilder därifrån så trodde jag aldrig att det skulle kunna hända. Det är jätteobehagligt.


Att förhindra bildkapningar är ett gemensamt ansvar, tycker hon. Man får själv vara försiktig, men hon anser att Bilddagboken inte kan utlova säkerhet om det finns kryphål där man kan komma åt bilderna.

– Om det finns en hemsida där tanken är att jag till exempel kan skriva om att min flicka har tagit sina första steg, då tror man ju inte att det man lägger upp ska kunna hamna på en porrsida.


Hon kommer inte att sluta lägga ut bilder på nätet.

– Nej, jag kommer att fortsätta, men jag kommer att vara mycket försiktigare. Jag har ju två barn, dem kommer jag aldrig att lägga upp bilder på mer. Vem vet var de kan hamna.

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

100% är arga


Hur reagerar du på "Dina bilder kan kapas på nätet"?

  • Överraskning?
  • Är detta verkligen en överraskning för någon? Ger man hela världen tillgång till sina bilder, så är det väl klart att nån kan spara dom och använda dom på olika sätt. För att citera Homer Simpson: "DUH!".
  • Anders
  • måndag 8 december 2008 kl 23:31

  • Du kan ha blivit smygfotograferad.
  • Det hände mej när jag demonstrerade mot FRA! Det var en skånsk tidnings fotograf som tog och dagen efter läg bilden av mej på nätet och där stannar den går inte att få bort! Detta gör SdS till en "nyhet", detta här de själva medverkat till länge! Självkritik? Tror inte det!
  • Lustigt att de inte tänker på SdS
  • måndag 8 december 2008 kl 23:36

  • eh..
  • kom ni på det nu ? undrar om det är nyhetsbrist eller ni är allmänt dumma.
  • -
  • tisdag 9 december 2008 kl 00:38

  • Nämen
  • Det finns en överdriven rädsla för att hamna på en "porrsida" oxå. Faktum är att det inte krävs mer än att en fjunig tonåring tycker att tjejen ifråga är snygg för att bilderna ska kunna dyka upp på en porrsida. Om man inte visar sig naken så är det väl inte mycket o reflektera över. Så länge bilderna kan visas på en dataskärm så kan dom "kapas". Den som inte vet det måste ha osedvanligt dålig koll på teknik.
  • Daniel
  • tisdag 9 december 2008 kl 05:24

  • Allt kan kapas på nätet
  • Allt man har på sin egen dator eller på en server kan kapas av andra om man har en Internettuppkoppling. Det finns inget säkerhetssystem som inte går att överlista. Sen finns det mer eller mindre smarta lösningar. De som lägger foton av sig själv på kontaktsidor och liknande ska vara medvetna om att dessa foton används i alla möjliga sammanhang. De kan dyka upp på porrsajter eller var som helst. Pedofiler plockar barnbilder som ni lägger ut osv. Internet är som Stortorget i vilken stad som helst
  • Allabil
  • tisdag 9 december 2008 kl 07:44

  • Vakna
  • Dags att vakna nu, Sydsvenskan. Skulle det här vara en nyhet?
  • G Jack
  • tisdag 9 december 2008 kl 08:17

  • Print scrn
  • The magical image stealing button...
  • Martin
  • tisdag 9 december 2008 kl 08:22

  • Senaste nytt!
  • Vatten är vått! Gräs är grönt! Men vad nu..? Argh, de onda fildelarna KAPAR mina bok s täver! Herregud, t änk om mina bokstäver h amnar på en porrrsid a...!
  • Anders
  • tisdag 9 december 2008 kl 10:26

  • Anders
  • Du som man (pojke) kan nog inte förstå hur det känns för en kvinna att få sitt ansikte placerat på en porrsajt tillsammans med kvinnokroppar i olika förnedrande situationer. Man jag kan berätta för dig att det är fruktansvärt förnedrande för den som drabbas. Om du inte kan känna sympati för att kvinnor utsätt för sådant så beror det helt på dig själv och din oförmåga. Vad Sdare och fildelare utsätter andra människor är inte acceptebelt i ett demokratiskt samhälle. Därför behövs lagar som stoppar
  • Hanna B
  • tisdag 9 december 2008 kl 10:59

  • Hanna B
  • Om Anders fick en bild på sig själv upplags på en gay porrsida kanske han skule se annorlunda på det.
  • Paulina
  • tisdag 9 december 2008 kl 11:34
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu