Artiklar som berör detta
Magnus smygplåtar tjejer på stan
Lyckas bröst är spridda på nätet
HÖRBY. Det var en vän som ringde och berättade att de bilder Jasmin Giertz använt i sina dagböcker också fanns på helt andra sidor. Tillsammans letade de igenom dem: där fanns Jasmin själv, hennes kompisar, sambon. Hon skickade ett argt mejl till mannen som stod som ansvarig för sidan men har inte fått något svar.
– Jag vet inte hur man ska gå till väga efter det. Den här sidan som jag ligger på är full med porr och konstiga länkar. Jag tycker det är kränkande och pinsamt, vem som helst kan ju gå in och titta och så undrar de varför jag ligger på en sådan sida.
Bilderna är tagna på en halloweenfest. När Jasmin Giertz lade upp dem i sin dagbok trodde hon aldrig att det skulle vara så lätt att kapa dem.
– Nej, eftersom man inte ska kunna ta bilder därifrån så trodde jag aldrig att det skulle kunna hända. Det är jätteobehagligt.
Att förhindra bildkapningar är ett gemensamt ansvar, tycker hon. Man får själv vara försiktig, men hon anser att Bilddagboken inte kan utlova säkerhet om det finns kryphål där man kan komma åt bilderna.
– Om det finns en hemsida där tanken är att jag till exempel kan skriva om att min flicka har tagit sina första steg, då tror man ju inte att det man lägger upp ska kunna hamna på en porrsida.
Hon kommer inte att sluta lägga ut bilder på nätet.
– Nej, jag kommer att fortsätta, men jag kommer att vara mycket försiktigare. Jag har ju två barn, dem kommer jag aldrig att lägga upp bilder på mer. Vem vet var de kan hamna.
0% är glada
0% är likgiltiga