MALMÖ. 35 procent av tjejerna och 88 procent av killarna i åldern 18 till 24 år konsumerar i dag porr på nätet. Det visar en enkätundersökning gjord av Sven-Axel Månsson, professor i socialt arbete vid Malmö högskola, och kollegan Kristian Daneback.
855 ungdomar har fått svara på frågor om sina sexuella nätvanor. Undersökningen ingår som en av flera studier i en rapport från Ungdomsstyrelsen i höstas.
– Porr är ett normalt inslag i de flesta ungas värld, säger Sven-Axel Månsson.
Pornografi är inte skadligt i sig, resonerar han. De flesta ungdomar har en förnuftig inställning och ser porren som spännande, upphetsande och som ett sätt att lära sig mer om sex.
– Men en mindre grupp, de som samtidigt har andra problem, kan hamna i en ohälsosam överkonsumtion.
Unga i dag är mer öppna för att sälja sex för pengar. Men andelen som verkligen har sex mot en ersättning har inte ökat och det finns inget som tyder på att internet i sig skulle bidra till att fler prostituerade sig, även om nätet används för att skapa kontakter mellan köpare och säljare.
– Samtidigt är det svårt att tolka enkätsvaren eftersom prostitution är kriminaliserat. För visst är det mycket trafik och sexhandel på nätet. Sexualiteten är för många som vilken vara som helst i vår genomkommersialiserade värld.
Omkring en fjärdedel av alla unga har haft sex on-line.
– Cybersex är en ny sorts sex där man inte har kroppslig kontakt, utan använder en webbkamera eller skickar porriga bilder eller texter till varandra.
Sven-Axel Månsson tror att möjligheten att vara anonym och att slippa riskera något i det fysiska mötet med en annan, kanske okänd, partner innebär en ny sorts frihet för unga kvinnor.
– De har tidigare varit begränsade i sin rörelsefrihet men kan nu välja att leka sexuellt.
Internet är ett exponeringsfönster för porr och sexualitet, men ger också möjlighet till diskussioner för att stöta och blöta de olika frågorna.
– De unga kan utbyta erfarenheter, som vad man egentligen tycker om analsex, och varna varandra för faror.
88 procent av killarna och 35 procent av tjejerna i en enkätundersökning
tittar på porr (18-24 år)
5 procent av tjejerna och 16 procent av killarna kan tänka sig att ta betalt
för sex. Unga som lagt ut sexiga bilder på internet har en mer tillåtande
inställning och har oftare själva tagit emot ersättning för sexuella
tjänster.
1,7 procent av tjejerna och killarna (16–25 år) har sålt sex.
43,3 procent tycker att det är okej att andra tar emot ersättning för sex.
Källor: Daneback och Månsson. Kärlek och sexualitet på internet 2009. Ungdomsstyrelsens
enkätundersökning 2009, där 2 952 16- till 25-åringar tillfrågats om sina
sexvanor på nätet.
56% är glada
3% är likgiltiga