Sahlin lär snegla mot partibrodern

Erik Magnusson.
Det norska stortingsvalet handlade om allt från asylpolitik, rättvisefrågor och sjukvård till skatter, oljeutvinning och vägavgifter.

Men de rödgröna vann inte röster på någon enskild sakfråga. De vann på att motståndarna saknade ett trovärdigt regeringsalternativ.

Parallellen till Sverige och 2006 års svenska riksdagsval är tydlig. De partier som i god tid före valet bildar en samarbetsallians har lättare för att vinna väljarnas förtroende än de som tänker improvisera sig fram i efterhand.

De förlorande norska partierna måste inför nästa val fundera över hur de kan revanschera sig. Den här gången kunde inte Høyre, Kristeligt Folkeparti och Venstre ge väljarna någon rimlig förklaring för hur de tänkt sig att styra Norge. De tre kunde aldrig räkna med att på egen hand ta hem 50 procent av de norska rösterna. För att bilda regering måste de på något sätt räkna in Siv Jensen och hennes högerpopulistiska Fremskrittsparti. Men viljan att regera med stöd från Siv Jensen skiljde sig inom borgerlig­heten. Medan Høyreledaren Erna Solberg var redo att bjuda in Siv Jensen i en borgerlig regering sade Venstreledaren Lars Sponheim tvärt nej till allt samröre med Fremskrittspartiet. Inför nästa val är Sponheim borta. Därmed kan det borgerliga motståndet mot Siv Jensen vara brutet.

De svenska oppositionspartierna har noga studerat de rödgröna i den norska valrörelsen. Det finns många lärdomar att dra.

I Norge var Jens Stoltenberg skicklig på dörrknackning, på att utnyttja internet, men framför allt på att förstärka oklarheterna i de borgerliga partiledarnas regeringsalternativ. Han krävde dem ständigt på besked om de var redo att samarbeta med Siv Jensen. Stoltenberg påvisade dels en oklar borgerlig syn på hur de tänkt sig att styra Norge, dels en djup splittring i synen på Fremskrittspartiet.

I Sverige lär Mona Sahlin ta efter sin norska partibroder. Inför nästa års val kommer hon gång på gång kräva Fredrik Reinfeldt och hans svenska alliansvänner på besked om de kan tänka sig att bygga en ny regering på stöd från Sverigedemokraterna.

Relaterade artiklar

Författare: Erik Magnusson
Publicerad 15 september 2009 08.48
Uppdaterad 15 september 2009 08.48

Erik Magnusson
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu