President Barack Obama har flera gånger varnat Karzai: Biståndet kommer inte att fortsätta flöda till Afghanistan om regimen inte tar itu med korruptionen. De utländska soldaterna stannar inte för alltid.
”Det är nu president Karzai har chansen”, sade utrikesminister Hillary Clinton i Kabul.
USA och EU har satsat prestige och pengar på Hamid Karzai, högutbildad i Indien och med meriter från mujahedins kamp mot den sovjetiska ockupationen på 1980-talet. Miljarder i bistånd har pumpats in under hans styre, men ofta försnillats.
Nu börjar Karzais beskyddare tappa tålamodet.
Valet i somras vann han med hjälp av fusk. Någon andra valomgång blev aldrig av, eftersom rivalen Abdullah Abdullah drog sig ur. I sitt installationstal i går erbjöd Karzai honom plats i sin nya regering.
Västmakterna kräver att Karzai rensar upp i både byråkratin och sitt eget kabinett.
Amerikanska medier rapporterade i går att gruvminister Mohammad Ibrahim Adel tagit emot 20 miljoner dollar i muta från ett kinesiskt gruvföretag.
För att säkra valsegern i somras köpte Karzai gunsten hos regionala krigsherrar, som nu kräver sin belöning. Den ökände Rashid Dostum slogs på Sovjets sida mot mujahedin på 1980-talet. När USA invaderade 2001 gick han i allians med dem. Hans milis Junbesh-e Melli Islam anklagas för att ha mördat tvåtusen försvarslösa talibanfångar i Mazar-i-Sharif. I går var Dostum hedersgäst vid Karzais installation.
Vanstyret och korruptionen är en förklaring inte bara till afghanernas missnöje med sin regering – utan också till att talibanerna vunnit mark.
I USA och Europa står regeringarna inför ett val mellan pest och kolera.
Fortsatt stöd till Karzai. Eller ett trupptillbakadragande som med all sannolikhet leder till att talibanerna åter tar makten.
I Sverige beslutade riksdagen i går att förlänga mandatet om högst 855 soldater i den internationella säkerhetsstyrkan Isaf. I truppen (FS18) som i dagarna avlöser i Camp ”Northern Light” i Mazar-i-Sharif ingår 497 män och kvinnor.
Totalt finns drygt 100 000 utländska soldater i Afghanistan. USA har förband både i Isaf och helamerikanska OEF (Operation Enduring Freedom). I dagarna fattar Barack Obama beslut om förstärkning.
% är glada
% är likgiltiga