Min son - level 80 Orc Hunter

Text: Orvar Säfström
Publicerad 25 april 2009 17.15 Uppdaterad 29 april 2009 2.00

Orvar Säfström.
Vi föräldrar tenderar att värdesätta våra barns framgångar utifrån våra egna intressen. Vi vill att våra barn ska vara duktiga, men på saker vi själv kan eller önskar att vi kunde.

Min son spelar World of Warcraft och det gör många av hans vänner också. För dig som varit inlåst i en garderob de senaste fem åren kan jag berätta att WoW ett onlinespel där drygt elva miljoner människor världen runt upplever äventyr tillsammans, skapar allianser, stöter på motgångar och delar framgångar. En av Gabriels klasskompisar var mer driven och målmedveten än de andra, och mycket riktigt var han först i skolan att nå den allra högsta nivån (level) i spelet. Han var 11 år gammal.


Att nå den högsta leveln i WoW tar mycket lång tid och kräver ett målmedvetet spelande.


Det kan jämföras med ett magistermärke i simning eller ett färgglatt bälte i karate. Det är hur som helst en synnerligen stor bedrift för en 11-åring och det faktum att hela spelet är på engelska förminskar inte den bragden.


Vuxenvärlden kring pojken reagerade på ett mycket förutsägbart sätt, det vill säga inte alls. Hade han tagit brons i skolorienteringen eller sjungit i en talangtävling hade mostrar och fastrar säkert ringt och gratulerat, nu hände ingenting. Vi gjorde vad vi kunde och höll ett tårtkalas för honom hemma hos oss.


Vi föräldrar tenderar att värdesätta våra barns framgångar utifrån våra egna intressen. Vi vill att våra barn ska vara duktiga, men på saker vi själv kan eller önskar att vi kunde. Det är inte en slump att tusentals pappor i landet skjutsar sina barn till varje fotbollsträning, stannar kvar och coachar under passet, lägger hela helger på ungarnas läger och tävlingar och gladeligen skäller ut domaren om "fel" lag vinner. Skulle samma föräldrar dra fram en stol till datorn och vifta med vimplar när barnet brottar ned jättespindeln Maexxna i Naxxramas? Jag skulle inte tro det.


Är då jag en mer vidsynt och uppmuntrande förälder än alla andra? Nej, inte det minsta. När Gabriel själv nådde den högsta leveln i WoW skröt jag vitt och brett bland spelande vänner. Min son, level 80 Orc Hunter. Sug på den. Men mitt liv har snurrat kring just spel, film och musik. Jag kommer att fortsätta peppa Gabriel inför hans raider i World of Warcraft, dunka honom i ryggen när han i smyg sett sin första italienska kannibalfilm och jubla när han en dag rullar iväg i en van på sin första lilla hårdrocksturné. Men skulle han däremot slå en hole-in-one, vinna Aktie-SM eller göra något annat för mig helt ointressant hoppas jag i alla fall att någon insiktsfull vuxen i hans närhet förstår att det är läge för tårtkalas.


1. World of Warcraft

På www.trywarcraft.com kan du ladda ned och prova spelet helt gratis i två veckor. Kom igen, jag vet att du vill.


2. Where the Wild Things are

Det finns en vilding inom oss alla.

www.apple.com/trailers/wb/wherethewildthingsare/


3. Chronicles of Riddick - Assault on Dark Athena

Stämningsfullt svenskt actionspel där den lysande föregångaren från 2004 följer med i tekniskt uppdaterad skepnad.

Större eller mindre text



23788 läsare har reagerat på denna artikel

93% är glada

6% är likgiltiga

0% är nyfikna

1% är arga


Hur reagerar du på "Min son - level 80 Orc Hunter"?

  • många runt omkring en
  • Det är många bekanta runtomkring mej som börjat spela detta sjukt beroendeframkallande och tidsödande spel. Jag är mer och mer emot sådana här spel. Det är bättre att sätta en gräns. Max 3h i veckan är lagom.
  • Robert
  • lördag 25 april 2009 kl 18:28

  • Ignorans
  • Jag undrar hur vissa människor hade reagerat om romanen hade uppfunnits i dag. Där kan man tala om verklighetsflykt: både beroendeframkallande och tidsödande. Så asocialt dessutom att helt ensam sitta försjunken i en bok i stället för att vara ute (på nätet?) och träffa sina kompisar. Nej fy, max 3h i veckan är lagom!
  • Tomas Gradin (M)
  • lördag 25 april 2009 kl 18:41

  • Ishockey-vm
  • 3 timmar i veckan. Max :-)
  • Thomas
  • lördag 25 april 2009 kl 19:05

  • Varför begränsa...
  • Alltid samma panikartade reaktion när det gäller dataspel. Så länge något är roligt är det väl bättre att syssla med WoW än något annat. Dessutom lär man sig massor av nyttigheter som att ex v lära sig hantera konflikter som uppstår i mötet med andra människor, språk, ledarskap för att nämna några exempel. Jag tycker denna typ av spel är alldeles utmärkta skapelser för att kunna hantera en mer och mer komplex omvärld. Vill man
  • MeW
  • lördag 25 april 2009 kl 19:17

  • Nytta för livet
  • World of Warcraft (och andra liknande online-spel) är otroligt mycket mer lärorikt och nytta för livet än andra aktiviteter som fotboll eller tennis. Jag tror det är en generationsfråga. De som skaffar barn idag har en helt annan syn på datorspelande eftersom de är uppvuxna med det. Det är en tydlig gräns. De som har en tonåring hemma idag tror att det är något farligt som måste begränsas kraftigt. 3 timmar i veckan? Sätt 3 timmar om dagen istället och motivera att datorn även används för nytta.
  • Christian
  • lördag 25 april 2009 kl 20:04

  • WOW!
  • Tack för mycket tänkvärda ord! Från en mamma, som inte fattar nå´t, men som har en son, som spelar WoW. Jag ska provspela och lovar att ordna tårtkalas!
  • Ingrid Berkestedt
  • lördag 25 april 2009 kl 20:06

  • njaa
  • en apa hade kunnit bli level 80 i WoW. spelet är utformat att passa mainstreamklientelet och är väldigt enkelt att "levla" i. att man är level 80 bevisar enbart att man lagt ner ca 15-20dygn speltid. jag kan inte rekommendera föräldrar att föreslå wow-spelande till sina barn, då det ligger i spelets natur att spendera så mycket tid som möjligt i det för att nå framgång (djupt beroendeframkallande). har själv spelat ca 130+ dygn effektiv tid, det är mer än en gymnasieutbildning. ångrar det.
  • pastorn
  • lördag 25 april 2009 kl 22:25

  • WoW är ett chattprogram med grafik
  • Tacka vet jag Lord of the Rings Online. Rejält mer djup i det spelet än det simplistiska WoW. Sedan slår ju Tolkiens värld Blizzards löjliga hopkok alla dagar i veckan...
  • Magnus
  • lördag 25 april 2009 kl 23:49

  • Min son!
  • Spelar WOW... jag är dåååligt insatt..men jag vet att ha är duktig på det han gör. Försöker sitta med o kolla ibland! Hade han spelat fotboll eller handboll hade jag nog vetat mer..det skäms jag för!!
  • Cia
  • lördag 25 april 2009 kl 23:57

  • På pricken
  • Jag kan bara le när jag läser texten. Min dotter spelar WoW och trots att jag förstått att hon är duktig på det har jag bara gnällt och grymtat om att hon borde läsa böcker eller spela ett instrument. Imorgon ska jag fråga om jag får sitta med och titta på när hon spelar istället.
  • Lisa
  • söndag 26 april 2009 kl 01:57
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu