Annons:
torsdag 23 maj 2013
Annons:

Call of Duty slår dubbla rekord

Kultur & Nöjen.
Datorspelet "Modern Warfare 3" har blivit världens snabbaste försäljningssuccé inom kultur- och nöjesbranschen någonsin. Spelet drog in en miljard amerikanska dollar på bara sexton dagar.
Annons:

"Modern Warfare 3" är det senaste spelet i "Call of Duty"-serien och släpptes i USA och Storbritannien den 8 november i år. På ett dygn såldes spel för sammanlagt 400 miljoner dollar – 2,7 miljarder svenska kronor. Bobby Kotick, som är vd för spelutvecklingsföretaget Activision Blizzard kallade spelsläppet för "den största lanseringen i nöjesbranschen genom tiderna - och vi slog rekordet genom försäljning i bara två länder".

Nu står det klart att "Modern Warfare 3" har slagit ännu ett rekord: det tog bara 16 dagar för spelet att dra in en miljard amerikanska dollar (ungefär 6,8 miljarder svenska kronor), skriver The Guardian.

Därmed går spelet om filmen "Avatar" och den senaste Harry Potter-filmen som båda nådde en miljard dollar efter sjutton dagar. Som en jämförelse tog det tre månader innan filmen "Titanic" rammade den försäljningssiffran.

– Dataspelen är nöjesindustrins giganter idag. Spelen är större produktioner än många långfilmsproduktioner, säger Per Strömbäck, talesperson på Dataspelsbranschen.

"Modern Warfare" är ett krigsspel där man deltar i striden som en enskild soldat. Det är den allra största och mest konkurrensutsatta kategorin av dataspel, där "Modern Warfare 3" har tävlat om herraväldet med svenskutvecklade "Battlefield 3".

– Hela lanseringen har varit en sorts kamp mellan de här två giganterna. Det är klassiskt, om man har någon att tävla mot så lyfter man ambitionsnivån, säger Per Strömbäck.

Dataspelsbranschen omsätter globalt cirka 50 miljarder dollar per år, vilket fortfarande är mindre än filmbranschens omsättning på cirka 85 miljarder dollar. Men spelbranschen växer snabbare, och de största spelsläppen konkurrerar numera i storlek med lanseringen av mastodontfilmer som "Sagan om Ringen", "Star Wars" eller "Harry Potter". Precis som när det gäller de filmerna har "Call of Duty" redan släppt flera storsäljare i samma serie, och byggt upp en trogen kundkrets, som underlag för nästa försäljningssuccé.

– Publiken har sett fram mot det här spelet och är på hugget när det släpps, precis som med en ny Harry Potter-film. Och när det gäller spel går det fortfarande att ta bra betalt för produkterna, till skillnad från musik säger Tobias Nielsén, vd på analysföretaget Volante.

– Spel är inte lillebrorsan längre. Det är de som sätter spelreglerna för de andra i nöjesbranschen numera, säger Tobias Nielsén.

Annons:
55 läsare har reagerat på denna artikel.

50% är glada"

14% är likgiltiga"

14% är nyfikna

20% är arga


Hur reagerar du på "Call of Duty slår dubbla rekord"?
Annons:

Författare: Emma Thörnkvist, Dan Ivarsson
Publicerad 14 december 2011 13.34
Uppdaterad 14 december 2011 13.34

Annons:
Kultur & Nöjen
Annons:
Annons:
Bloggar
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Annons:
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu