Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Hela den danska Kulturkanonen

Hela den danska Kulturkanonen

Kultur & Nöjen. Hela listan på den danska Kulturkanonen med alla utvalda verk:

Arkitektur

1. Hover Kirke, 12. århundrede (ukendt)

2. Glorup herregård, 15. århundrede. Ombygget 1765 (Nicolas H. Jardin )

3. Frederiksstaden, 1749- (Nicolai Eigtved)

4. Vor Frue Kirke, 1811-29 (C.F. Hansen)

5. Dyrehaven, 1846 (Rudolph Rothe)

6. Lægeforeningens boliger - Brumleby, 1854-56 (M.G. Bindesbøll og Vilhelm Klein)

7. Mariebjerg Kirkegård, 1925-35 (G. N. Brandt)

8. Aarhus Universitet, 1931- (Kay Fisker, C. F. Møller, Poul Stegmann, C. Th. Sørensen)

9. Aarhus Rådhus, 1937-42 (Arne Jacobsen og Erik Møller)

10. Fingerplanen, 1947 (Peter Bredsdorff)

11. Sydney Opera House, 1957 (Jørn Utzon)

12. Østbroen, Storebælt, 1991-98 (Hans Dissing og Otto Weitling)

Billedkunst

1. Solvognen (værkets skaber er ukendt, ca. 1300 f .kr.)

2. Opstandelsen (Unionsmesteren, ca. 1440)

3. Bordesholm-alteret (Hans Brüggemann, fuldført 1521)

4. Frederik V (J.F.J. Saly, afsluttet i 1771)

5. Jason med det gyldne skind (Bertel Thorvaldsen, fuldført 1828)

6. Udsigt gennem tre af de nordvestlige buer i Colosseums tredje stokværk (C. W. Eckersberg, udført 1813-1816)

7. Efterårsmorgen ved Sortedamssøen (Christen Købke, 1838)

8. Støvkornenes dans i solstrålerne (Vilhelm Hammershøi, 1900)

9. Sommerdag ved Roskilde Fjord (L. A. Ring, 1900)

10. Det Store Relief (J. F. Willumsen, 1923-1928)

11. Stående Kvinde (Astrid Noack, udført 1937-1943)

12. Stalingrad (Asger Jorn, udført 1957-1972)

Design og kunsthåndværk

1. Vikingeskib, Skuldelev 2 (skaber ukendt, bygget omkr. 1042 i Dublin)

2. Flora Danica (flere kunstnere, 1752-1803)

3. Thorvald Bindesbølls livsværk (1846-1908)

4. Knud V. Engelhardts livsværk (1882-1931)

5. Marie Gudme Leths livsværk (1895-1997)

6. PH's skærmsystem (Poul Henningsen, 1925 - udvikles stadig)

7. Testel (Gertrud Vasegaard, 1956)

8. Gedser forsøgsmølle (Johannes Juel, 1957)

9. Pantonstolen (Verner Panton, 1960)

10. Polyetherstol (Gunnar Aagaard Andersen, 1964)

11. Kevihjulet (Jørgen Rasmussen 1965)

12. Facadesystem, 2006 (Fiberline Composites, 2006)

Film

1. Du skal ære din Hustru (Carl Th. Dreyer, 1925)

2. Vredens Dag (Carl Th. Dreyer, 1943)

3. Ditte Menneskebarn (Bjarne Henning-Jensen, 1946)

4. Soldaten og Jenny (Johan Jacobsen, 1947)

5. Sult (Henning Carlsen, 1966)

6. Bennys Badekar (Jannik Hastrup og Flemming Quist Møller, 1971)

7. Matador (Erik Balling, 1978-1982)

8. Kundskabens Træ (Nils Malmros, 1981)

9. Babettes Gæstebud (Gabriel Axel, 1987)

10. Pelle Erobreren (Bille August, 1987)

11. Festen (Thomas Vinterberg, 1998)

12. Idioterne (Lars von Trier, 1998)

Litteratur

1. Leonora Christina (1621-98): Jammers Minde, nedskr. 1673-74, udgivet 1869

2. Steen Steensen Blicher (1782-1848): Præsten i Vejlbye, 1829.

3. H.C. Andersen (1805-75): Den lille Havfrue fra Eventyr fortalte for Børn, 3. hft., 1837.

4. Søren Kierkegaard (1813-55): Enten - Eller, 1843.

5. J.P. Jacobsen (1847-85): Fru Marie Grubbe, 1876.

6. Herman Bang (1857-1912): Ved Vejen fra Stille Eksistenser, 1886.

7. Henrik Pontoppidan (1857-1943): Lykke-Per, 1898-1904.

8. Johs. V. Jensen (1873-1950): Kongens Fald, 1900-01.

9. Karen Blixen (1885-1962): Vinter-Eventyr, 1942.

10. Klaus Rifbjerg (1931-): Og andre historier, 1964.

11. Inger Christensen (1935- ): Sommerfugledalen, 1991.

12. Lyrikantologi med flg. tekster:

- Folkevise: Ebbe Skammelsøn. DgF 354A. DDL før 1800, s. 12.

- Folkevise: Germand Gladensvend. DgF 33C. DDL før 1800, s. 5.

- Thomas Kingo (1634-1703): Hver har sin Skæbne (Sorrig og Glæde...) fra Samlede Skrifter, bd. 3, s. 233. DDL før 1800, s. 120.

- H.A. Brorson (1694-1764): Den yndigste Rose er funden fra Troens rare Klenodie. DDL før 1800, s. 172.

- Johs. Ewald (1743-81): Til Siælen. En Ode fra Samtlige Skrifter, bd. 1, 1780. DDL før 1800, s. 230.

- A. W. Schack V. Staffeldt (1769-1826): Indvielsen fra Digte 1804. DDL, 1800-700, 1, s. 1.

- Adam Oehlenschläger (1779-1850): Hakon Jarls Død eller Christendommens Indførsel i Norge fra Digte 1803 . DDL, 1800-70, 1, s. 32.

- N.F.S. Grundtvig (1783-1872): De levendes Land hskr. Trykt første gang i Poetiske Skrifter bd. 5, 1883. DDL, 1800-70, 1, s. 120.

- Chr. Winther (1796-1876): Rosa unica, nr. 41 fra Lyriske Digte, 1849. DDL 1800-70, 2, s. 108.

- Emil Aarestrup (1800-56): Paa Sneen fra Digte, 1838. DDL 1800-1870, 2, s. 147.

- Holger Drachmann (1846-1908): Jeg hører i Natten den vuggende Lyd fra Sange ved Havet - Venezia, 1877. DDL efter 1870, s. 10.

- Sophus Claussen (1865-1932): Ekbatana fra Valfart, 1896. DDL efter 1870, s. 44.

- Jeppe Aakjær (1866-1930): Aften (Stille, Hjerte, Sol gaar ned) fra Ræbild-Kantate, 1912. Trykt i Politiken, 4/8 1912.

- Thøger Larsen (1875-1928): Den danske Sommer (Danmark, nu blunder den lyse Nat) fra Slægternes Træ, 1914. Først trykt i Politiken, 13/6 1914. DDL efter 1870, s. 117.

- Tom Kristensen (1893-1974): Det er Knud, som er død fra Mod den yderste Rand, 1936. DDL efter 1870, s. 160.

- Jens August Schade (1903-78): Læren om staten fra Sjov i Danmark, 1928, s. 81.

- Gustaf Munch-Petersen (1912-38): det underste land fra det underste land, 1933. DDL efter 1870, s. 241.

- Thorkild Bjørnvig (1918-2004): Anubis fra Anubis, 1955. DDL efter 1870, s. 261.

- Ole Sarvig (1921-81): Regnmaaleren fra Grønne Digte, 1943. DDL efter 1870, s. 272.

- Morten Nielsen (1922-44): Øjeblik fra Efterladte Digte, 1945, s. 57.

- Frank Jæger (1926-77): Sidenius i Esbjerg fra Cinna og andre Digte , 1959, s. 89.

- Ivan Malinowski (1926-1989): Myggesang fra Galgenfrist, 1958. DDL efter 1870, s. 279.

- Per Højholt (1928-2004): Personen på toppen fra Det gentagnes musik , Praksis 9, 1989, s. 31.

- Henrik Nordbrandt (1945 - ): Violinbyggernes by fra Violinbyggernes by - Digte 1985, s. 24.

Musik

Partiturmusik:

1. Holger Danske (F.L.Æ. Kunzen, 1789)

2. Otte Morgensange og Syv Aftensange (C.E.F. Weyse, 1837, 1838)

3. Tre galopper: Telegraph-Galop, Champagne-Galop, Kjöbenhavns Jernbane-Damp-Galop (H.C. Lumbye, 1844, 1845, 1847)

4. Elverskud (Niels W. Gade, 1854)

5. Vølvens Spaadom (J.P.E. Hartmann, 1872)

6. Drot og Marsk (Peter Heise, 1878)

7. Maskarade (Carl Nielsen, 1906)

8. Symfoni nr. 4 'Det Uudslukkelige' (Carl Nielsen, 1916)

9. Antikrist (Rued Langgaard, 1923)

10. Symfoni nr. 3 (Per Nørgård, 1976)

11. Symfoni-Antifoni (Pelle Gudmundsen-Holmgreen, 1978)

12. Højskolesange (Sangantologi). Liste:

- 'Den signede dag med fryd vi ser'. C.E.F. Weyse (1826). Tekst: N.F.S. Grundtvig (1826).

- 'Det var en lørdag aften'. Folkemelodi, tekst folkevise, gendigtet af Svend Grundtvig 1849.

- 'En yndig og frydefuld sommertid'. Folkemelodi og tekst fra Mariageregnen. Trykt i A.P. Berggreens Danske folkesange (1869).

- 'Vi sletternes sønner'. Carl Nielsen (1906). Tekst: Ludvig Holstein (1903).

- 'Jens Vejmand'. Carl Nielsen (1907). Tekst: Jeppe Aakjær (1905).

- 'Det er hvidt herude'. Thomas Laub (1914). Tekst: St. St. Blicher (1838).

- 'Danmark, nu blunder den lyse nat'. Oluf Ring (1922). Tekst: Thøger Larsen (1914).

- 'I Danmark er jeg født'. Poul Schierbeck (1926). Tekst: H.C. Andersen (1850).

- 'Jeg ser de bøgelyse øer'. Thorvald Aagaard (1931). Tekst: L.C. Nielsen (1901).

- 'Du gav os de blomster, som lyste imod os'. Otto Mortensen (1939). Tekst: Helge Rode (1921).

- 'Septembers himmel er så blå'. Otto Mortensen: (1949). Tekst Alex Garff (1949).

- 'Vi elsker vort land'. P.E. Lange-Müller (1887)/Shu-bi-dua (1980). Tekst: Holger Drachmann (1885).

Populærmusik:

1. Et udvalg af 12 sange (Kai Normann Andersen, 1925-59)

- 'Musens sang'

- 'Den allersidste dans'

- 'Pige træd varsomt'

- 'Å hvor jeg, ih, hvor jeg, uh hvor jeg vil'

- 'I dit korte liv'

- 'Man binder os på mund og hånd'

- 'Alle går rundt og forelsker sig'

- 'Gå ud og gå en tur'

- 'Glemmer du'

- 'Titte til hinanden'

- 'Drømmeland'

- 'Gå med i lunden'.

2. Dansk Guldalderjazz Vol. 1-4 (Antologi af guldalderjazz, 1940-49)

3. The Savage Rose (The Savage Rose, 1968)

4. Værsgo (Kim Larsen, 1973)

5. Svantes Viser (Benny Andersen og Povl Dissing, 1973)

6. Live Sådan (Gasolin', 1976)

7. Supertanker (Kliché, 1980)

8. Tidens Tern (C.V. Jørgensen, 1980)

9. Stjerne Til Støv (Sebastian, 1981)

10. Aura (Palle Mikkelborg m. Miles Davis, 1984/1985)

11. Nærmest Lykkelig (TV-2, 1988)

12. Evergreens (sangantologi)

- 'Solitudevej'. Sven Gyldmark/Poeten - fra Cirkusrevyen 1953. Sunget af Elga Olga.

- 'Er du dus med himlens fugle'. Sven Gyldmark & Erik Leth - fra filmen Vagabonderne på Bakkegården, 1958. Sunget af Poul Reichhardt.

- 'Heksedans (her kommer mutter med kost og spand)'. Vidar Sandbeck & Peter Mynte - single, 1960. Sunget af Rachel Rastenni.

- 'To lys på et bord'. Bjarne Hoier & Ida From - fra Dansk Melodi Grand Prix 1960. Sunget af Otto Brandenburg.

- 'Dansevise'. Otto Francker & Sejr Volmer Sørensen - fra Dansk Melodi Grand Prix 1963. Fremført af Grethe & Jørgen Ingmann.

- 'Duerne flyver'. Bent Fabricius-Bjerre & Klaus Rifbjerg - fra filmen Jeg er sgu min egen, 1967. Sunget af Cæsar.

- 'Så længe jeg lever'. John Mogensen - single, 1970, også på albummet John Mogensen: John, 1973. Sunget af John Mogensen.

- 'Smuk og dejlig'. Anne Linnet/Anne Linnet - fra albummet Shit & Chanel, 1975. Fremført af Shit & Chanel.

- 'Under Bøgen'. Peter A.G. Nielsen/Gnags - fra albummet Er du hjemme i aften, 1977. Fremført af Gnags.

- 'Danmark'. Shu-bi-dua - fra Shu-bi-dua: 78'eren, 1978. Fremført af Shu-bi-dua.

- 'Danse i måneskin'. Frans Bak & Niller Skovgård - fra Dansk Melodi Grand Prix 1987. Fremført af Trine Dyrholm & Moonlighters.

- 'Kald det kærlighed'. Lars Lilholt - fra Lars Lilholt Band: Kontakt, 1990 (opr. 1986). Fremført af Lars Lilholt Band.

Scenekunst

1. Jeppe på Bjerget (Ludvig Holberg, 1722)

2. Aladdin (Adam Oehlenschläger, 1805)

3. Sylfiden (August Bournonville, Herman Severin Løvenskiold, 1836)

4. Indenfor Murene (Henri Nathansen, 1912)

5. Ordet (Kaj Munk, 1932)

6. Anna Sophie Hedvig (Kjeld Abell, 1939)

7. 4 revynumre:

- Man binder os på mund og hånd (Liva Weel, 1940)

- Skolekammerater (Kellerdirk, 1956)

- Brevet til Bulganin (Osvald Helmuth, 1957)

- Fingernummeret (Dirch Passer, 1974)

8. Etudes (Harald Lander, Knudåge Riisager, 1948)

9. Enetime (Flemming Flindt, Georges Delerue, 1963)

10. Julemandshæren (Solvognen, 1974)

11. Sort Sol live, Carlton og Wurst (Sort Sol, 1986-1987)

12. Majonæse (Jess Ørnsbo, 1988)

Børnekanon

1. Byggelegepladsen (C.Th. Sørensen, 1931)

2. De små synger (Gunnar Nyborg-Jensen (red.), 1948)

3. Palle alene i Verden (Astrid Henning-Jensen, 1949)

4. Anders And og den gyldne hjelm (Carl Barks, 1954)

5. Høj stol (Nanna Ditzel, 1955)

6. Legoklodsen (Godtfred Kirk Christiansen, 1958)

7. Silas og den sorte hoppe (Cecil Bødker, 1967)

8. Halfdans ABC (Halfdan Rasmussen & Ib Spang Olsen, 1967)

9. Kaj og Andrea (Katrine Hauch-Fausbøll, 1971ff.)

10. Go' Sønda' Morn' (Anne Linnet, 1980)

11. Gummi Tarzan (Søren Kragh-Jacobsen, 1981)

12. Nøddeknækkeren (Steen Koerner, 2003)

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
toppnyheterna just nu