Annons:
lördag 25 maj 2013
Annons:

Zorn censurerad på Facebook

Konst & Form.
Konstnären Anders Zorns nakenmålningar föll inte Facebooks handläggare på läppen. Den berömde svensken från förra sekelskiftet kan nu räknas till en allt större skara av konstnärer som censurerats av den amerikanska nätverksajten.
Annons:

I fredags publicerade den danske konstnären Uwe Max Jensen flera av Anders Zorns berömda nakenstudier på sin Facebook-profil.

Några timmar senare plockades målningen ”Flickan på loftet” från 1905 bort från sajten.

Motivet med den nakna kvinnan stred mot Facebooks bildpolicy. Samtidigt blockerades Uwe Max Jensens möjlighet att ladda upp fler bilder på sajten.
– Facebook, som är ett amerikanskt företag, ska inte bestämma vad som är pornografi i en dansk, nordisk eller europeisk kontext. Det är kulturimperialism om Facebook ska avgöra vad som är porr och vad som är konst, säger han.

Det är inte första gången som Uwe Max Jensen hamnat på kollisionskurs med Facebooks policy. Företaget har plockat bort verk av både Robert Mapplethorpe och William N. Copley som dansken laddat upp för att testa Facebooks villkor. Och hans konto har tillfälligt stängts när han har länkat till andra bilder som av sajten har ansetts som kontroversiella.

Facebook har blivit en allt viktigare kanal för gallerier, museer och konstnärer, och enligt Uwe Max Jensen är Facebooks agerande en principfråga.
– Det är viktigt att diskutera det här, eftersom Facebook är så enormt stort, säger han.

På Nationalmuseum i Stockholm har man en mer passiv hållning. I morgon öppnar utställningen ”Lust och last”, som visar hur konsten från 1500-talet och framåt har behandlat sexualiteten. På museets Facebooksida marknadsförs utställningen med flera potentiellt stötande bilder.

Enligt utställningskommissarie Eva-Lena Bergström har de inte tagit någon hänsyn till sajtens användarvillkor.
– Vad Facebook gör med bilderna är upp till Facebook. Det är inget vi vill eller kommer att lägga oss i, säger hon.

Hur skulle ni agera om Facebook valde att ta bort någon av bilderna.
– Vi skulle inte agera.

Jan Fredriksson på pr-firman Text 100 är talesperson för Facebook i Sverige. Han påpekar att Facebooks yngsta användare – gränsen för medlemskap går vid 13 år – inte ska behöva utsättas för känsligt innehåll.
– Facebook har strikta regler för nakenhet, och man är helt enkelt tvungen att följa de reglerna. Det är nolltolerans. Man måste också ta hänsyn till att Facebook finns i många olika länder, och det finns de som har mycket striktare syn på nakenhet än till exempel USA, säger han.

Så Facebook rättar sig efter de länder som har de strängaste reglerna?
– Nja, man får försöka hitta en balans.

Innehållet på Facebook kontrolleras både manuellt och automatiskt. Enligt Jan Fredriksson har förmodligen det aktuella Zorn-verket hamnat på bordet hos en av Facebooks handläggare sedan någon annan användare anmält bilden.
– Handläggarens uppgift blir då att se om det finns någon nakenhet eller inte. Det är ett ganska lätt beslut.

Och då spelar det ingen roll om det finns ett konstnärligt värde?
– Precis, säger Jan Fredriksson.

Konstcensur på Facebook i år

• Gustave Courbets målning ”L’origine du monde” (”Världens ursprung”) från 1866 plockades bort i februari från den danska konstnären Frode Steinickes album.

• New York-baserade curatorn Savannah Spirit blev i januari blockerad från Facebook när hon marknadsförde utställningen ”Hotter Than July: A Sexploration”.

• New York Academy of Art fick ett konstverk av Steven Assael bortplockat från sin Facebooksida i januari.

Facebooks regler

Sektion 3 i Facebooks användarvilkor reglerar bland annat vad användarna inte får publicera på Facebook. I punkt 7 i den sektionen står följande:

”Du får inte publicera innehåll som: är hatiskt, hotande eller pornografiskt; uppviglar till våld; eller innehåller nakenhet eller framställningar av meningslöst våld.”

Facebook har över 600 miljoner användare.

Relaterade artiklar
Annons:
291 läsare har reagerat på denna artikel.

8% är glada"

6% är likgiltiga"

3% är nyfikna

81% är arga


Hur reagerar du på "Zorn censurerad på Facebook"?
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: Arvid Jurjaks
Publicerad 24 mars 2011 23.30
Uppdaterad 24 mars 2011 23.30

Annons:
Konst & Form
Annons:
Annons:
Bloggar
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Annons:
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu