Eurovision har gått samma väg som OS och blivit ett kostsamt jättearrangemang.
I Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Loreen kammade hem segern, byggdes Crystal hall, en arena med plats för 23 000 personer som enligt uppgift ska ha kostat fem och en halv miljard kronor.
– Vi ifrågasätter vad värdet av det egentligen har varit när det gäller tv-programmet, vi tycker inte att själva programmet har blivit bättre av att det har blivit så mycket större, säger Martin Österdahl.
I Malmö blir formatet tvärt om mindre. Malmö arena är med sina 13 500 platser storleksmässigt jämförbar med Hartwall arena i Helsingfors där melodifestivalen hölls 2007. För SVT var inte storleken på arenan avgörande för beslutet att välja Malmö.
– Vi vet att vi gör bra tv från Malmö, här finns en publik som älskar Melodifestivalen. Det kommer att smitta av sig till hundra miljoner tittare, säger Martin Österdahl.
Han lovar att arrangemanget kommer att upplevas lika maffigt som tidigare.
– Det är inte bror duktig som kommit fram till att vi ska hushålla med resurserna, vi kommer att göra en fantastisk fest.
Jämfört med tävlingen i Baku väntas ungefär lika många tävlingsnationer till Malmö nästa år, ett fyrtiotal. En svår grupp att beräkna är alla tillresta fans, säger Martin Österdahl.
– Vi vet att det kommer från hela Europa, men även från Amerika och Australien. Eurovision har stora fanklubbar där också.
SVT ansvarar för tv-produktionen. Malmö stad ska ställa upp med kringarrangemangen som Euroclub som är en festplats för alla fans, bygga sponsorbyn Eurovision Village och hålla välkomstfest för alla tävlingsländer och en efterfest när sändningarna slocknat. Vad det kommer att kosta är i nuläget oklart.
Hemlig spelning i Falsterbo. Eurovision Song Contest-segraren Loreen uppträdde på söndagskvällen med sin låt ”Euphoria” på en hemlig vip-spelning arrangerad av Mercedes i samband med Falsterbo Horse Show. ”Det känns jättebra att Malmö fått nästa års evenemang. Viktigast är att det blir one hell of a party”, sa Loreen och passade samtidigt på att ge tips till arrangörerna: ”Ha kul! Det är väldigt mycket jobb, men ha kul.” Om Malmö säger hon: ”Jag gillar Malmö, det är lugnt och mysigt liksom.”text: anna thulin foto: Daniel ekbladh