Annons:
lördag 25 maj 2013
Annons:
Annons:
33333

Master of My Make-Believe

Artist: Santigold
Genre: Pop
Skivbolag: Atlantic/Warner
Utgivningsår: 2012-05-02

Samma som M.I.A. men sämre

Den bäst inblicken i Santi Whites musikaliska universum är fortfarande ”Top Ranking Santogold – A Diplo Dub” från 2008. Mixtapet är en genialisk blandning av den new wave, postpunk och dubreggae som utgör grunden i hennes skapande.

Fyra år efter debutalbumet har överraskande lite hänt musikaliskt. Några av producenterna är utbytta, men annars är skillnaden marginell.

Vissa menar att Santi­gold orättvist jämförts med M.I.A. Men när människorna i studion, popmiljöerna och till och med vissa fraseringar är snarlika är det oundvikligt att placera dem jämsides.

Förutom att Santigold har en starkare förankring i traditionell bandmusik är tyvärr den största skillnaden att hon saknar M.I.A.s konstnärliga udd.

Bästa spår: Disparate Youth

Annons:
Annons:

Författare: Jonas Grönlund
Publicerad 2 maj 2012 06.30
Uppdaterad 2 maj 2012 13.10

Skiva
Annons:
Annons:
Bloggar
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu