Annons:
torsdag 23 maj 2013
Annons:

Redaktion brändes ner

Kultur & Nöjen.
Den franska satirtidningen Charlie Hebdo utnämnde profeten Muhammed till chefredaktör och utredde begreppet ”mjukis­sharia”. Men samma natt som numret trycktes brändes tidningsredaktionen ned.
Annons:

Natten till igår slog någon sönder det tjocka säkerhetsglaset till tidningsredaktionen som ligger i Paris östra innerstad. Två brandbomber kastades in genom fönstret. Kvällen innan hackades tidningens hemsida av pirater i utlandet, enligt Charlie Hebdos medarbetare.

Samma morgon hade tidningen gett ut ett specialnummer om islamisternas framgångar i Tunisien och Libyen. I tidningen raljeras det bland annat över viljan att införa islamiska sharialagar. I det aktuella numret utnämns vidare profeten Muhammed till chefredaktör, och begreppet ”mjukissharia” utreds.

Hela specialnumret har för övrigt fått en ny titel: Charia Hebdo.

– Det här är första gången i fransk historia som ett mediaorgan förstörs, sade en skakad redaktionschef till Sydsvenskan igår. Han vill enbart figurera med sin signatur: Riss.

Bakom redaktionschefen ligger utbränd och sotluktande bråte med reklamväskor, stolar och cd-skivor på trottoaren.

– Pressfriheten är i Frankrike en helig princip, säger inrikesministern Claude Guéant när han besöker platsen.

Ministern trycker på ordet helig. Han är själv en av de mest karikerade politikerna i tidningen.

2007 publicerade Charlie Hebdo de så kallade Muhammedteckningarna i solidaritet med danska Jyllands-Posten.

Under tiden som Sydsvenskan pratar med satirtecknaren Luz kommer kvartersbon Bechir Sadeuk förbi med sin fru och dotter.

– Varför måste du ha profeten på bild så där? Jag får faktiskt gåshud när jag ser det, säger Bechir Sadeuk, med en mjuk och lite sorgsen röst.

– Att avbilda profeten är inte tillåtet i islam.

På det följer tio minuters diskussion där tecknare och troende bara är ense om en sak: att ingenting berättigar en brandbomb i det här sammanhanget.

– Profeten har lärt oss att man inte ens får röra träden. De som har gjort det där är inga rättroende, säger Bechir Sadeuk, som är född i Algeriet.

Flera tidningar och organisationer erbjöd igår Charlie Hebdo att ha sin verksamhet i deras lokaler tills vidare.

Charlie Hebdo

Charlie Hebdo startades för nitton år sen. Flera medarbetare har kommit från liknande tidningar med rötter i 1960- och 1970-talets anarkistiska press. Antalet sålda exemplar uppges vara runt 40 000 varje vecka.

2007 publicerade tidningen de så kallade Muhammedteckningarna. En domstol friade tidningen efter en anmälan från flera muslimska organisationer. Ett annat vanligt mål för satiren är den katolska kyrkan.

Annons:
Annons:

Författare: Magnus Falkehed
Publicerad 3 november 2011 11.22
Uppdaterad 3 november 2011 11.22

Annons:
Kultur & Nöjen
Annons:
Annons:
Bloggar
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Annons:
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu