Annons:
lördag 25 maj 2013
Annons:
Annons:

Pandorna tar över WOW

Efter år av framgång har ”World of Warcraft” börjat få lite grus i maskineriet. Med betoning på lite, annat kan inte sägas om världens mest framgångsrika onlinerollspel som fortfarande har miljontals aktiva spelare. Men konkurrensen från Star Wars-rollspelet ”The Old Republic” i kombination med att spelare överger ”World of Warcrafts” universum innebär att Blizzard inte kan ligga på latsidan.

Den kommande expansionen ”Mists of Pandaria” har därför en viktig uppgift samtidigt som det är den på förhand mest kritiserade.

Den senaste tiden har betaversionen varit öppen och som titeln antyder fokuserar mycket på rasen Pandaren som är tilläggspaketets största nyhet. Pandaren är helt enkelt en slags pandor som instinktivt för tankarna till ”Kung fu Panda” snarare än någon annan ras i Azeroth. Pandaren är dessutom en speciell ras eftersom de inledningsvis varken tillhör horde eller alliance. Det väljs först när karaktären når level tio.

Startområdet för Pandaren är en mysig plats som för tankarna till Kina. Vilket ytterligare förstärks av att den nya klassen som erbjuds i expansionen är Monk, alltså en munkklass. En flexibel klass där du väljer om du vill specialisera dig som tank, helare eller främst göra skada.

Det är naturligtvis väldigt tidigt att döma en expansion enbart efter en kortare beta, men flexibiliteten i Pandaren samt munkklassen känns spontant som en fördel. Här har man bara en ny ras och en ny klass, men innehållet kan skräddarsys för den individuella spelaren vilket känns som ett stort plus.

Vid en tidig bekantskap roar ”Mists of Pandaria” med sin avslappnade, charmiga stil. Samtidigt återstår det att se om den nya pandan verkligen kan ge ”World of Warcraft” det uppsving som Blizzard är ute efter.

Annons:
118 läsare har reagerat på denna artikel.

18% är glada"

55% är likgiltiga"

13% är nyfikna

12% är arga


Hur reagerar du på "Pandorna tar över WOW"?
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: Sofia Hård
Publicerad 26 april 2012 06.30
Uppdaterad 26 april 2012 09.58

Spel
Annons:
Annons:
Bloggar
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu