280 000 spelar in musik hemma

Kultur & Nöjen.
Hur många människor håller på med hemmainspelningar i Sverige? Björn E Olsberg, chefredaktör på tidningen Studio, svarar.

– Sist vi var inblandade i en undersökning om medievanor var våren 2005. Då var frågan som ställdes ”Spelar du in musik hemma minst en gång i veckan?”. Svaret vi fick var att runt 280 000 svenskar gjorde det.

– Det är naturligtvis en fantastisk siffra. Jag är dessutom av den bestämda uppfattningen att den har ökat sedan dess, inte minst eftersom hemmastudioutrustningen har blivit så lättillgänglig. Priserna på både hårdvara och mjukvara har fortsatt att gå neråt och även om det är att svära i kyrkan så har så klart även piratkopieringen bidragit till att fler människor håller på med det här.

Hur går det för mjukvaruleverantörerna?

– Deras försäljning ökar markant.

Så var står vi i den här vågen av hemmainspelningar – är vi i början, eller närmar vi oss toppen?

– Hemmainspelningarna kommer att öka. Antalet stora studior som spelar in band kommer att bli färre än de är idag. Jag ser också en väldigt stor potential i betydligt enklare inspelningsprogram och där har utvecklingen inte ens börjat.

Vilken är vanligaste utrustningen?

– I Sverige har det tidigare varit Cubase, bland annat tack vare att det varit så lätt att få tag på i olaglig form på nätet. Men nu tar Macen mycket mark bland datorerna och därmed kommer också Logic starkt. Även Pro Tools LE-serie går framåt.

Författare: Anders Mildner
Publicerad 22 augusti 2008 20.25
Uppdaterad 22 augusti 2008 23.30

Kultur & Nöjen
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu