Allt ljus på vaginan

Kultur & Nöjen.
När den kvinnliga sexualiteten belyses med ficklampa försvinner mysticismen kring den, skriver Julia Svensson.

Har ni någonsin sett en livmodertapp förut? Jaså inte? Välkomna fram och ta en titt.

Under The Queer X show på Institutet i Malmö i tisdags kliver amerikanska Sadie Lune in på scen och deklarerar sexualupplysigt att ”Nu ska vi prata om min vagina”. Hon får hjälp av publiken med avklädning, sätter sig i en fåtölj med benen som hos gynekologen, stoppar in ett spekulum och drar fram en ficklampa.

De flesta i publiken avstår (av blyghet?), men kompisen och jag tar chansen att få bättre koll på våra inre organ och krånglar oss fram till scenen.

Som Thelma och Louise men med orgasmer på slutet. Så beskriver gruppen Queer Allstars, tjejer från Frankrike, Tyskland och USA, sin show – ett manifest om sexualitet som konstnärligt uttryck, som även kommer att bli en roadmovie av Emelie Jouvel.

I flickornas medvetna finporrs-universum med rosa blommor och krispiga volanger i en kletig mix av bdsm och självorgasmerande har symboliken i att vända ut och in på en vagina under en teaterföreställning önskad effekt: när den kvinnliga sexualiteten belyses med ficklampa försvinner mysticismen kring den. Intressant är också vilka former denna sexualitet får på en scen där de klassiska porrattributen reducerats till spexiga pastischer.

Författare: Julia Svensson
Publicerad 6 augusti 2009 09.15
Uppdaterad 6 augusti 2009 09.15

Kultur & Nöjen
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu