Naxos gratis via nätet

Text: Cecilia Gustafsson
Publicerad 22 september 2005 23.30 Uppdaterad 22 september 2005 23.30

Kultur & Nöjen.
Malmö stadsbibliotek erbjuder gratis lyssning av 6 000 cd-skivor via Naxos Music Library. Allt som behövs är ett lånekortsnummer. Men populärmusiken får låntagarna vänta på.

Musiklyssningstjänsten som smögs igång redan i våras bygger på ett samarbete med skivbolagsjätten Naxos. Låntagarna erbjuds gratis tillgång till 6000 cd-skivor och 90000 ljudspår upplagda för fri lyssning, sk streaming, på internet. 40 personer kan lyssna samtidigt, två timmar i taget.


– Vi ser detta som ett komplement till vår stora cd-avdelning. När det sätts upp en opera i stan så vill alla ha tag i just den skivan. På det här sättet kan man lyssna på musiken från sin egen hemdator när som helst på dygnet, säger Torbjörn Bondesson, som ansvarar för Naxos-projektet på Malmö stadsbibliotek.


För att få tillgång till tjänsten krävs ett lånekortsnummer. Via bibliotekets hemsida klickar man sig in på Naxos Music Library. Där går det att söka musik efter genre eller kompositör. Musiken kompletteras med texter om kompositörerna, operalibretton, fakta om klassisk musik, förklaringar av musikaliska termer med mera.

– Vårt motiv är att göra musiken tillgänglig för så många som möjligt. Att försöka hindra piratkopiering är helt dödfött, anser Håkan Lagerqvist, vd för Naxos i Sverige som i veckan var på besök på Malmö stadsbibliotek.


Malmö är första biblioteket i landet som samarbetar med Naxos Music Library. Tjänsten administreras från Hong Kong och största marknaden för fri musiklyssning via bibliotek finns i USA, England och Taiwan. Merparten av ljudfilerna omfattar klassisk musik, men det finns även jazz, new age, världsmusik och filmmusik. Pop och rock saknas däremot helt.

– Det är något vi vill lägga till, men först måste vi diskutera med respektive skivbolag, säger Håkan Lagerqvist.


Malmö stadsbibliotek ska nu arbeta aktivt för att föra ut information om lyssningstjänsterna.

– Det här kan bli en resurs för konsert- och operapubliken, kulturskolan, musikhögskolan och andra. Nu gäller det för oss att få ut informationen i olika nätverk, säger bibliotekschef Gunilla Konradsson.


Malmö symfoniorkester, som i november släpper sin första inspelning på Naxos, ser positivt på satsningen.

– Vi vill kunna säga till vår publik att de kan vända sig till biblioteket för att orientera sig. För oss är det ett bra arbetsredskap för att fräscha upp vårt lyssnande, säger Lennart Stenkvist, vd för MSO.


Litteratur-klassiker via nätet

Naxos lanserar även ljudböcker på Malmö Stadsbibliotek. På Spoken World Library finns 250 klassiska verk: romaner, poesi och drama som lästs in på engelska. Enligt samma princip som för Naxos Music Library når låntagaren materialet genom att ange sitt lånekortsnummer.

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

100% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Naxos gratis via nätet"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu